Home Teknik Destek Android yardım Zamanla yavaşlayan Android telefonlar nasıl hızlandırılır?

Zamanla yavaşlayan Android telefonlar nasıl hızlandırılır?

Yavaşlamaya başlayan Android telefonu nasıl hızlandırabileğinizi anlattığımız bu yazımızda özetle; yazılım güncellemesi, hafıza doluluk oranı, önbellek dosyalarının etkisi, arka planda çalışan uygulamalar, resim ve videoların yedeklenmemesi ve hafızanın şişmesi gibi nedenlerle yavaşlayan Android telefonların performanslarının nasıl artırılabileceği vurgulanmaktadır.

Eğer siz de bir Android cihaz sahibi iseniz, muhtemelen zaman içinde nasıl sinir bozucu bir şekilde yavaşladığına şahit olmuşsunuzdur. Android yavaşladığında uygulamalar yavaş açılır, yavaş çalışır. Yine aynı şekilde menüler geç açılır ve ekran geç reaksiyon verir. Bu durum sadece sizin cihazınıza mahsus değil; malesef tüm Android cihazlar zaman içerisinde aynı kaderi paylaşır. Hatta diğer sistemlerde de benzer sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin eski bir iPad’iniz varsa, yeni İOS güncellemeleri geldikçe o da yavaşlayacaktır. Sorunlar aynı olsa da, farklı platformlarda çalışan cihazlar için çözümler de farklı olacaktır.

Android cihaz nasıl hızlandırılır

İşletim sistemine güncellemeler geldikçe ve yeni büyük uygulamalar indirildikçe sistemde daha çok kaynak ihtiyacı doğacaktır.

Telefonu aldığınız günden itibaren çok sayıda güncelleme yüklemeniz gerekecek ve zaman ilerledikçe telefon kapasitesinin buna cevap veremediğini ve yavaşladığını göreceksiniz. Ayrıca, telefon üreticisi ve GSM firmasının yüklenmiş olarak teslim ettiği ve zamanla güncellemelerini gönderdiği o arka planda çalışan ağır uygulamalar da telefonunuzu sinir bozucu şekilde yavaşlatacaktır. Telefonunuza yeni sistem güncellemelerini yüklemeseniz bile indirdiğiniz uygulamalar hep son sürüm olacak. Bu yeni uygulamalar, kullanıcıya en son teknolojiyi sunmak için kıyasıya mücadele ederken, telefon sektöründe yer alan en hızlı ve en güncel donanımları baz alacak ve buna göre yazılım üreteceklerdir. Böylece bir kaç yıl önce en hızlı işlemciyle aldığınız telefon, yeni uygulama ve oyunlar karşısında aciz kalacaktır. Bu sadece telefonlar için değil; tüm cihaz ve platformlar için de geçerlidir. Yıllar geçtikçe internet sitelerinin ağırlığı ve kaynak tüketimi artacak, uygulamalar ve oyunlar daha çok RAM isteyecektir.

Android Telefon Hızlandırma:

Samsung, HTC gibi firmalar google’dan aldıkları Android yazılımı üzerinde çeşitli giydirmeler ve süslemeler yaparak daha şık ve sevimli hale getiriyorlar. Ancak ekledikleri özellikler ve oldukça ağır kaynak tüketimi ile ünlü kendi sabit uygulamaları zaman ilerledikçe sistemin yavaşlamasına sebep olmaktadır. Ayrıca zamanla bu Android cihazlar, gelen en son Android güncellemelerinin kapsamı dışında kalıyor ve uygulamaların son sürümleri ile uyumsuzluklar ve sistemde tıkanmalar başlıyor. Android telefonunuz sorun çıkarmaya başladıysa, telefonunuzu yeni Android güncellemelerine yükseltemiyorsanız ve artık radikal bir şeyler yapmanın zamanı geldi diyorsanız son bir çare olarak telefonunuza ROM yüklemenizi öneriniz. Bunu detaylı olarak daha sonra anlatacağız. Bu sayede telefonunuzu bütün ağırlıklarından kurtarabilir ve en son Android sürümüne yükseltebilirsiniz. Ancak bu işlem çok riskli ve ustalık gerektiren bir işlem olduğundan biz tüm detayları ile tecrübe etmeden ve adım adım açıklayan yazımızı paylaşmadan yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Zira tüm verilerinizi ve IMEI bilgilerini bile silebilirsiniz yanlışlıkla. Bu nedenle şimdilik işe, çok yer kaplayan ve aşırı kaynak tüketen uygulamaların “Lite” versiyonlarını yükleyerek başlayabilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamalar telefonu yavaşlatır.

Zamanla ilginizi çeken bir sürü uygulama indirdiniz, ama bu uygulamaların telefonun açılmasıyla beraber çalışmaya başladığının ve arka planda CPU tüketmeye, RAM’i gereksiz yere meşgul etmeye başladığının ve sonuç olarak telefonu yavaşlattığının farkında değilsiniz. Aynı şekilde; canlı duvar kağıdı kullanıyor ve ana ekranı uygulamalar ile doldurduysanız; cihazın işlemcisine ve hafızasına balta vurmaya başladınız demektir. Cihazın ana ekranına eklediğiniz uygulamaları sadeleştirdiğinizde bile, hem cihaz performansında hem de batarya performansında ciddi iyileşmeler göreceksiniz. Hemen canlı duvar resimlerini kaldırın, ana ekran uygulamalarını azaltın ve kullanmadığınız uygulamaları telefondan tamamen silin.

Hafızayı resim, uygulama ve dosyalarla doldurursanız cihaz yazılımı sağlıklı çalışmaz.

SSD hafızalar dolmaya başlayınca yavaşlar. Bu da Android uygulamaların yavaş çalışmasına neden olacaktır. Ayarlar menüsünde hafıza ikonuna tıkladığınızda cihazın ne kadar dolu olduğunu ve neyin ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Cache yani önbellek dosyaları da telefonda önemli bir yer kaplıyor olabilir. Zaman zaman önbelleğin boşaltılmasında fayda var. Cihazın hafızasında tuttuğunuz fotoğraf ve videolar biriktikçe sistemin yavaşlaması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle sık sık fotoğraf ve videoları bilgisayarınıza indirin ve telefondan silin. Bunu manuel olarak Google Fotoğraflar uygulamasını kullanarak da yapabilirsiniz. Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak yerine Google Play’den tamamen silin. Hatta en kestirme yoldan telefonu fabrika ayarlarına döndürüp yeniden kurun ve sadece gerçekten işinize yarayacak uygulamaları indirin.

Android Nougat ve alt versiyonlarında, yüklenmiş uygulamaların önbelleklerini silmek için ayarlardan hafızaya gidin ve oradan önbellek temizlemeyi seçin.

Android Oreo için bu biraz daha zor ve karışıktır. Oreo’da yine Ayarlar >hafıza altında önbellek menülerine ulaşabilirsiniz. Burada en önemli fark; cihazdaki tüm önbellek yerine kategoriler halinde önbelleği görüntüyebilmenizdir.

Ayrıca Google Play Store’da arama yaparak önbellek temizleyici uygulamalara ulaşabilirsiniz. İngilizce “Clear Cache” terimini kullanabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here