YouTube ve Twitter Neden Açılmıyor?

2 gündür internette büyük bir yavaşlık söz konusu ve bu yavaşlık sosyal medya sitelerini de etkisiz hale getiriyor. Bu haberimizde YouTube ve Twitter gibi popüler sosyal medya sitelerinin neden bu kadar yavaşladığına değineceğiz.

Twitter Türkiye'de milyonlarca kullanıcıya sahip bir site. Bu site son zamanlarda biraz kullanıcı kaybına uğrasa da insanların duygu ve düşüncelerini en rahat biçimde ortaya koyduğu platformlardan biri. Tabii burada iyi niyetli bir şekilde geçirdiği günü, sevdiği özlü sözleri ya da güncel eleştirilerini paylaşanlar da oluyor; provokasyon amaçlı ve kötü niyetli cümleler kurarak hassas noktalarımıza dokunanlar da. Dolayısıyla bu tarz uygulamalar (yani Twitter'ın yavaşlatılması) ise daha çok terör saldırıları veya operasyonları esnasında hayata geçiriliyor.

YouTube de müzik dinlemek, komik veya daha farklı amaçlı videolar izlemek için insanların adeta uğrak mekanı haline gelmiş bir site. Ülkemizde günde milyonlarca insan tarafından kullanılan video paylaşım sitesinin de kısıtlanmasını yine terör operasyonlarına bağlayabiliriz. Yani eğer iki gün veya daha uzun süredir bu sitelere girmekte zorluk çekiyorsanız; bilinçli ve kontrollü olarak yavaşlatıldığını öğrenmenizde fayda var.

İstanbul Beşiktaş'ta ve Kayseri'de düzenlenen terör saldırılarının ardından Rusya'nın Türkiye büyük elçisi Andrey Karlov'un öldürülmesi büyük bir şok etkisi yaratmıştı. Sonrasında El Bab kasabasında teröristler ile göğüs göğüse çarpışan kahraman askerlerimizden 14 şehit haberi almıştık. Bu sarsıcı haberlerin ardından bahsi geçen sitelerin güvenlik amaçlı kontrollü olarak yavaşlatılması da oldukça normal. Gelişmeler oldukça ziyaretçilerimizi bilgilendireceğiz.

Söz konusu sitelere girebilmenin ise çeşitli yolları bulunuyor. Bu yollardan en önemlisi ve en çok kullanılanı hiç şüphesiz ki VPN Uygulamaları. En iyi VPN uygulamalarına ise buradan ulaşabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz bu uygulamalar sayesinde yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Bir başka yöntem ise DNS değiştirmek. Bu yolu kullananlar da yok değil.