Yeni Kimlik Kartı Nasıl Alınır? (Çipli Nüfus Cüzdanı)

21

Türkiye yeni kimlik kartları ile tanışıyor. Akıllı kimlik kartları olarak da bilinen çipli nüfus cüzdanlarının dağıtımı tüm hızı ile sürüyor. Eğer siz de yeni Kimlik Kartı almak istiyorsanız haberimizi incelemenizde fayda var.

Akıllı kimlik kartı sahibi olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey, ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapmanız. Bu başvuruları randevu alarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, direkt olarak da yapabilirsiniz. Eğer randevu almayı düşünüyorsanız, bunu “Alo 199” çağrı merkezinden yapabilirsiniz.

Kimlik Kartı başvurusu yapmak için son 6 ay içerisinde çekişmiş 1 biyometrik fotoğraf ile birlikte hali hazırda kullandığınız nüfus cüzdanınızı da kullanmak zorundasınız. Eğer nüfus cüzdanını kaybetmişseniz onun yerine geçebilecek olan resimli belgeleri de kullanabilirsiniz. Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. 15 yaşını henüz tamamlamamış bireyler için ise velileri başvuru yapabilecek. Özel olarak istenmediği sürece bu kişilerin kimlik kartlarında fotoğrafları yer almayacak.

Yeni Kimlik

Akıllı kimliklere sahip olmak isteyenlerin bir yenileme bedeli ödeyeceğini de ifade etmiş olalım. Yeni doğmuş olan ya da kimliklerini değiştirmek isteyenlerden 15 TL değişim bedeli alınacak. Nüfus cüzdanını kaybeden ve bu sebepten ötürü yeni kimlik almak isteyenlerden ise 30 TL talep edilecek.

Başvuru sonrasında ise kişilere 6 haneli bir şifre verilecek. Bu şifre, bazı işlemlerde kimlik doğrulama amaçlı kullanılırken; şifrenin unutulması halinde İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bunun için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterli.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra akıllı kimlik kartınız, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığı ile gönderilecek. Yeni kimliklerinizin geçerlilik süresi ise 10 yıl olacak. Kimlik kartlarında herhangi bir çatlak, kırılma, kart üzerinde tahribat gibi durumlarından biri olmadığı taktirde değişim yapılamayacak.

Kimlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here