Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır

27

Giriş

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 1

Apple firması her yıl  yeni iPhone ve iPad modelleri ile yeni bir iOS versiyonu çıkartıyor. Güncel teknolojiye uyum sağlamak güzel ancak maddi olarak bunu sağlamak her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle, bir zamanlar hevesle aldığımız teknoloji harikası cihazlar zamanla çağın gerisinde kalıyor ve yeni çıkan uygulama ve programlar karşısında yavaşlamaya başlıyor. Eğer sizin de iPhone ya da ipad’iniz yavaşlamaya başladıysa, yeni uygulama ve programları çalıştırmakta zorlanıyorsa, cihazınızın performansını artırmak için aşağıda sıraladığımız tavsiyeleri mutlaka uygulamalısınız.

Apple firması tarafından eski iPhone ve iPad modellerinin performansının bilerek yavaşlatıldığı haberlerinin ardından iPhone’u fabrika ayarlarına döndürmek ya da bataryasını değiştirmek gibi çözümler sıkça önerilir oldu. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce bizim size tavsiye ettiğimiz tedbirleri uygulayabilirsiniz.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Telefonunuzu yeniden açıp kapamayı denediniz mi? Tuhaf görünebilir ancak pek çok problemin telefonun açılıp kapanması ile çözülebileceğini biz değil istatistikler söylüyor. Biraz Türk işi ama gerçekten işe yarıyor. Ne de olsa Windows’tan tecrübeliyiz.

Telefonun grafik ayarlarını düşürün

Telefonun grafik özelliklerini üst düzeyde kullanmak elbette hoş bir görünüm sağlıyor ancak telefonun performansında ciddi bir azalmaya neden oluyor. Yeni cihazlarda çok sıkıntı olmasa da eski iPhone ve iPadlerde ayarları gözden geçirmekte fayda var. Cihazınızın performansını artırmak için: ayarlardan genel sekmesini tıklayın; Ayarlardan genel sekmesini tıklayın;

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 2598746321

 

Buradan Erişebilirlik sekmesine tıklayın.

 

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 356478925478

Burada bakacağımız iki ayar var: Kontrastı Artır ve Hareketi Azalt.

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 4785621453258

Saydamlığı azalt seçeneğini aktif hale getirdiğimizde bir takım saydamlık efektleri kullanılamaz duruma gelecektir. Örneğin; Kontrol Merkezi aşağıdaki resimdeki gibi görünecek; ama zararı yok. Bunu yaptıktan sonra hareketi azalt seçeneği de okeylenmeli.Hareketi Azalt ile işlemciyi çok yoran büyük animasyonlar(Ana sayfadaki parallax efekti gibi) durdurulmuş olur ve telefonu hızlandırmak için önemli adımlardan biridir.

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 521321235478987

Az kullandığınız büyük hacimli uygulamaları silin

Telefonun yavaşlamasına neden olan en önemli faktörlerden biri de hafızanın dolmasıdır. Çok yer kaplayan ancak daha az işinize yarayan uygulamaları aşağıdaki ekran görüntülerinde gösterildiği gibi silebilirsiniz.En çok yer kaplayan uygulamayı en başta göreceğiniz sıralanmış listeyi inceleyerek hangi uygulamaları sileceğinize karar verebilirsiniz.

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 7587421456325

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 8254623214789

Arka planda uygulama yenilemelerini kapatın

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma 9852123254565478987

Mesajlarınızı silin

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma

Yavaşlamaya başlayan eski iPhone nasıl hızlandırılır iphone hizlandirma

Mesajlarınızı sürekli olarak temizleyin. Tüm bunları yapmanıza rağmen sonuç alamazsanız artık en başa dönmenin yani HARD RESET ile fabrika ayarlarına dönmenin vakti gelmiş demektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here