Yavaş İnternetin Çözümü VPN !

51

İçinde bulunduğumuz hafta boyunca internet hızında gözle görülür yavaşlama meydana geldi. Peki interneti hızlandırmak için ne yapabiliriz ? İşte bir kaç taktik.

İnternetin yavaş olmasının sebebi olarak genelde olası terör saldırıları gösteriliyor. Ancak BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan kısıtlamanın Türkiye kaynaklı değil yurt dışı kaynaklı olduğunu açıkladı. Dr. Ömer Fatih Sayan ”Google ve youtube erişiminde ilk bulgulara göre yurtdışı kaynaklı olduğu tespit edilen erişimin kesilmesi ve yavaşlaması tespit edildi.” şeklinde bir tweet ile kamuoyunu bilgilendirdi. Peki bu yavaş interneti hızlandırmanın yolu ne. Bunun için en önemli yol sana özel ağ.  Yasaklı sitelere girmenin kesin çözümü olarak gösterilen VPN, Virtual Private Network kelimelerinin kısaltılmış hali. Ülkemizde VPN Sanal Özel Ağ olarak ifade ediliyor.

sana ozel ag 2

VPN kurmak aslında çok da zor değil. Google’a ücretsiz VPN yazılarak herhangi bir programı bilgisayarınıza indirerek kurabilirsiniz. Bu programlar kısa bir süreliğine size düşük hızda hizmet sunuyor. Daha sonra yıllık paket satın alabiliyorsunuz. Bize kalırsa piyasadaki bütün ücretsiz yasaklı sitelere giriş programını kurup süresi bitene kadar kullanmanız. Bunun yanında Google Chrome’a uzantı olarak ekleyebileceğiniz bir çok program mevcut. ZenMate bunların başında geliyor. Tunnelbear, Hotspot Shield en çok kullanılan programlardan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here