Windows 10 Yavaşladı Gibi

4

Microsoft’un belki de şirket hayatı boyunca yürüttüğü en büyük kampanyaların odak noktası olan Windows 10, son aylarda yayılım hızını yavaşlatmış gibi görünüyor.

Microsoft tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Dünya genelinde toplam 400 milyon adet cihazda Windows 10 kullanılıyor. Bu sayının içerisinde, bilgisayar, tablet, telefon ve Xbox oyun konsolu gibi her türden cihaz barınıyor. Peki 400 milyon küçümsenecek bir rakam mı, değil tabii ki ancak işin içinde başka işler var.

Örneğin Microsoft tarafından yapılan bir önceki açıklama 5 Mayıs’ta gelmiş. Bundan tam 5 ay öncesine gittiğimiz zaman şirket 300 milyon aktif Windows 10 kullanıcısı olduğunu duyurmuştu. Bu da 5 ayda sadece 100 milyon yeni kullanıcıya ulaşıldığı manasına geliyor.

Kuşkusuz bu yavaşlamanın en önemli sebebi 29 Temmuz tarihinde son bulan ücretsiz güncelleme kampanyası. Bildiğiniz gibi Microsoft, uzunca bir süre Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinden Windows 10’a geçiş için ücret talep etmemiş bu durum da Windows 10 yayılımını bir hayli hızlandırmıştı. Ancak bu kampanyanın sona ermesiyle birlikte artık bu işletim sistemine geçmek isteyenlerin yaklaşık 120$ gibi bir meblayı gözden çıkarması gerekiyor.

Her ne kadar elimizdeki verilere göre yeni işletim sisteminin yayılım hızının yavaşladığını söylesek de Microsoft bizimle aynı görüşte değil. Amerikan devine göre Windows 10’un hızı şu an Windows 7‘den bile daha iyi. Ancak bu açıklamada araya giriyor ve 1 Ocak 2018’de şirketin 1 milyar W10’lu cihaz hedefinin olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here