Türkiye ve Apple Arasında Kriz Çıkabilir!

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta ülkemizde çok elim bir hadise meydana gelmişti. Bir terörist; Rusya'nın Türkiye büyük elçisi Andrey Karlov'u arkasından hain bir şekilde vurmuş ve ölümüne sebebiyet vermişti.

Geçtiğimiz hafta Rusya'nın Türkiye büyük elçisi Andrey Karlov, elim bir hadise sonucu yaşamını yitirmişti. 2013 yılında Türkiye'ye gelerek en zor dönemde ilişkilerin bağlı kalmasında önemli katkıları bulunan Karlov; çok iyi bir diplomat olmasının yanı sıra çok da iyi bir barış güvercini idi. Andrey Karlov'u hain bir yöntem ile arkasından vuran teröristin üzerinden çıkan iPhone 4s ise hala incelenemedi. Zira telefonun şifresi hala kırılabilmiş değil. Bu durum da Apple ve Türkiye arasında bir krize neden olabilir.

Teröristin üzerinden iPhone 4s çıkmasından sonra Türk yetkililer telefonu incelemek istedi ancak bir türlü kıramadıkları bir şifre ile karşı karşıya kaldılar. Bu şifreyi iOS sisteminin geliştiricisi Amerikalı dev şirket Apple'a soran Tür yetkililer, henüz dev şirketten bir yanıt alamadı. Apple'ın bu konularda ne kadar katı bir tavır takındığı herkes tarafından bilinirken; Türkiye'ye olumsuz yanıt vermesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen terör saldırısının ardından da teröristin üzerinden kilitli bir iPhone çıkmış ve bu şifre FBI tarafından çözülememişti. Bu konuda Apple'dan destek bekleyen FBI beklediği desteği görememiş ve firmadan olumsuz yanıt almıştı.

Türkiye'nin şifreyi kırabilmesi için ikinci bir ihtimal de bulunuyor ki o da FBI'in soruşturma ekibine şifre kırma yöntemini açıklaması. Ancak bu da pek olası durmuyor. Zira ABD'nin Rusya ve Türkiye'ye bu hususta yardım etmeyeceği ön görülüyor. Bu da üç ülke arasında yeni bir kriz demek.