Telefon Suya Düşerse!

Yüksek fiyatlar ile aldığınız akıllı telefonu dış darbelerden ve çiziklerden korumak için kılıf veya koruma kapları alabilirsiniz.Ancak cihazınız ya suya düşerse?Bu durum biraz daha can sıkabilir.Telefonunuzun tamamen kullanım dışı olmaması için işte yapmanız gerekenler.

Telefon su  alma riski olması illa tatilde deniz kenarında olmaya gerek yok, çantadaki su şişesinden sızacak sızıntıyla cihazın su alacağı gibi, bulaşık yıkarken ya da televizyon keyfi yaparken içtiğiniz meşrubatın dökülmesiyle de su alabilir.Bu durumda öncelikle yapmamanız gerekenleri bilmelisiniz. Saç kurutma makinası veya elektrikli süpürge ile suyu kurutma veya çekme düşüncesini kesinlikle aklınızdan çıkarmalısınız. Bu şekilde telefonun dokunmatiğine zarar verebilir ve cihaz içerisinde küçük parçaların zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

En öncelikli yapmanız gereken telefonu kapatmak olacaktır. Sızan su, telefon açık olduğu taktirde, çalışması halinde suyu cihazın diğer yerlerine iletebilir. Telefonu sudan çıkarır çıkarmaz temiz ve kuru bir havlu ile suyunu almalısınız. Telefon dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar ufak dokunuşlarla kuruladıktan sonra kullandığınız havlu üzerinde, telefonun batarya, hafıza kartı, sim kart ve bunun gibi ayrılabilecek tüm parçalarını çıkarınız.Normal bez ve havlular suyu tamamiyle içine çekmediği gibi toz da bırakır. O nedenle kurulama işlemine daha temiz olması ve suyu içine daha iyi çekmesi için pamuk ile devam etmelisiniz. Telefonun ayrılan parçalarını bir parça pamuk ile tekrar kuruladıktan sonra, kulak temizleme çöpü ile, telefonun ayrıntılı deliklerini ufak hareketlerle değdirerek suyunu almaya çalışın.Telefonu pirinç içerisine koyarsanız, pirinç tanecikleri içerisindeki suyu emecektir.

Pirinç yöntemi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise telefonun pirinç içerisinde gömülü iken hava almaması gerektiğidir. Havayı önlemek için vakumlu poşet ideal bir tercih olduğu gibi, yiyecek saklama kabı da kullanılabilir. Burada mühim olan telefon pirinç içerisindeyken havayla teması önlemek ve daha hızlı sonuç almaktır. Telefonunuzun aldığı suya göre ortalama 24-48 saat arası bu şekilde hiç dokunmadan bekletmeniz gerekir.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here