Teknoloji Futbolun İçerisine de Giriyor!

0
1

Bildiğiniz gibi insanlar hata yapmaya çok müsait varlıklar ve hakemler de bunu sık bir şekilde yapıyor. Bir hakem dünyanın en iyisi bile olsa yaptığı hatalar neticesinde ağır eleştirilere maruz kalabiliyor. Ancak teknoloji sayesinde bir devrim gerçekleşebilir!

Hatırlayacak olursanız Dinamo Kiev-Beşiktaş şampiyonlar ligi müsabakasında maçın hakemi Craig Thomson, inanılmaz hatalar yaparak maçı adeta katletmiş ve tur da ellerimizin arasından kayıp gitmişti. Sadece bu değil, yine hatırlayacağınız üzere Ivan Bebek isimli hakem de Fenerbahçe’nin Avupa Ligindeki ilerlemesine geçtiğimiz sezon dur demişti.

Ligimizde de benzer hataları zaman zaman yaşıyoruz ve futbol yorumcuları televizyon programlarında bu pozisyonları değerlendiriyor. Ancak teknoloji sayesinde hakemler de artık maç içerisinde bu pozisyonları değerlendirme altına alabilecek. Kararsız kaldığı bir pozisyonda kenara giderek 23 kameranın yardımı ile pozisyonu ağır çekimde izleyebilecek olan hakemler; böylelikle daha sağlıklı kararlar verebilecekler.

Gol teknolojisinin ardından teknoloji; video yardımcı hakem uygulaması sayesinde bir kez daha futbola adım atacak. Kimileri bu uygulamanın futbolun seyir zevkine gölge düşüreceğini ve doğasına aykırı olduğunu söylerken, bazıları ise tam tersine daha adaletli yönetimlerin artacağına inanıyor. Her iki görüşe de saygımız var ancak teknolojinin hayatımızın artık her noktasına girdiğini buradan da görmüş oluyoruz.

Hakemlerin 23 kamera ile destekleneceği bu uygulama geçtiğimiz günlerde oynanan bir müsabakada kenarda hazır bekletildi fakat maç içerisinde herhangi bir ihtiyaç olmadığı için kullanılmadı. Dünya Kulüpler Kupası yarı final müsabakası olan Real Madrid-Club America maçında da böyle bir teknolojinin deneneceği biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here