Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık Nedir, IP, IP68 Nedir?

288

Akıllı teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, her geçen gün hayatımıza yeni birçok kavram giriyor. Bunlardan birisi de IP, IP67, IP68 gibi kavramlar. Peki bunlar ne anlam ifade ediyor?

Akıllı telefonların yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda en çok yapılan eleştirilerin başında bu cihazların fazla dayanıksız olması, su, toz gibi hayatın olağan kazalarına karşı bir çırpıda bozulabilmesi. Tabii gelişen teknoloji ile birlikte bu cihazlarda alınan önlemlerde bu tür acı sürprizlere karşı bir koruma kalkanı geliştirdi. Cihazlardaki bu koruma seviyeleri belli başlı standartlar dahilinde sıralanıyor ki işte buna IP yani International Protection Code (Uluslararası Koruma Kodu) deniyor.

Birçoğumuz suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikası denildiği zaman bunun IP66, IP67, IP68 gibi belli başlı kodlarla tanımlandığını biliyordur. Peki bu kodların neye göre verildiğini, hangi anlamı ifade ettiğini biliyor musunuz? IP’nin ne anlama geldiğini zaten söylemiştik, bundan sonra gelen her rakam aslında bir sınıfı temsil ediyor. Buna göre 1. Rakam: Katı Cisimlere Karşı Koruma, 2. Rakam: Sıvılardan Koruma, 3. Rakam: Mekanik Etkilerden Koruma’yı temsil eder, ancak 3. basamak çok fazla kullanılmaz ve genelde IP’den sonra 2 basamaklı rakamlar yer alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here