Snapdragon 820-Apple A9 İşlemci Karşılaştırması

60

Piyasanın en güçlü telefonları bünyelerinde en güçlü işlemcileri barındırıyorlar. Peki en güçlü işlemci hangisi Apple’ın A9’u mu yoksa Qualcomm’un geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Snapdragon 820 mi ?

Hız Performansları

Apple iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile birlikte en son piyasaya sürdüğü Apple A9 işlemcisini kullanmaya başladı. Apple’ın yeni işlemcisini iki farklı yonga üreticisi geliştirmiş durumda. Samsung ve TSMC. Samsung’un ürettiği işlemciler 14nm teknolojisine sahipken TSMC’ninkiler 16nm teknolojisi ile üretiliyor. İşlemcilerin farklı üreticiler tarafından geliştirilmesi de arada performans farkları ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yapılan bazı testler TSMC’nin işlemcisinin Samsung’a göre 2 kat daha uzun pil performansı ortaya koyduğunu gösteriyor. Ancak Apple bu farkın gerçek hayatta %2 ya da %3’ü geçmediğini iddia ediyor.

4 çekirdekli saatte 2.2GHz hızla çalışan Snapdragon 820 bir önceki versiyonu Snapdragon 810’a kıyasla çok daha az güç tüketecek ve ona göre pil ömrü %30 daha fazla olacak. Firma Kyro çekirdeklerin iki kat daha hızlı çalıştığını da dile getiriyor. Bilindiği üzere Qualcomm Snapdragon 810’da ARM’nin dört çekirdekli Cortex-A57 ve dört çekirdekli Cortex-A53 çekirdeklerini kullanmıştı. Bu da büyük ısınma problemlerine yol açmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here