Samsung Galaxy S8 Plus Sony Xperia XZ Premium Karşılaştırması

152

Samsung Galaxy S8 Plus Sony Xperia XZ Premium Karşılaştırması, Android dünyasının en güçlü iki telefonunun çarpışması anlamına geliyor. Peki bu çarpışmanın bir galibi var mı, eğer varsa hangisi? Gelin hep beraber bakalım.

Sizlerle daha önce iPhone 7 Plus Galaxy S8 Plus Karşılaştırması haberini paylaşmış ve akıllı telefon dünyasının en güçlü ismi hangisi diye sormuştum. Bu soruma Sony Xperia XZ Premium’u dahil etmememin elbette bir nedeni vardı, o da henüz bu incelemeyi de bir önceki incelemeyi de yazdığım sıralarda Xperia XZ Premium modelinin satışa sunulmamış olması. Her ne kadar henüz Galaxy S8 Plus’da satışa sunulmamış olsa da, bu telefon için eli kulağında diyebiliriz ancak XZ Premium’un piyasaya çıkmasına daha nereden baksanız 1 ay var.

Yine bu 1 aylık süre zarfında bu iki telefondan daha güçlü yeni bir Android işletim sistemli akıllı telefonun çıkmasını beklemiyorum, o yüzden bu defa rahatlıkla şu soruyu sorabilirim, hangi telefon daha güçlü Samsung Galaxy S8 Plus mı Sony Xperia XZ Premium mu? Evet bu soruya yanıt verebilmek için her iki telefonu da hem ana hatlarıyla hem de tüm detaylarıyla incelemek, yani gerçek birer Samsung Galaxy S8 Plus İncelemesi ve Sony Xperia XZ Premium İncelemesi hazırlamak gerekiyordu, öyle de yaptım.

Bu yazıyı başından sonuna kadar okuduğunuz zaman, her iki telefon hakkında da aklınızda en ufak bir şey kalmayacak. Yine de olumlu, olumsuz görüşlerinizi, sorularınızı ve bu telefonlar hakkındaki tecrübelerinizi bizlerle, benimle paylaşmanız bana yeni uzun ve detaylı incelemeler hazırlama konusunda güç verecektir. Bu desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim. Evet bu kadar duygusallık yeter şimdi konumuza dönelim değil mi?

Tasarım Karşılaştırması

Sony’nin telefonlarının yıllardır çok az bir değişim gösterdiği bir gerçek. Neredeyse Z serisinin ilk halinden bu yana çok fazla değişime uğramayan bu seri, yeni modellerinde de aynı durumu sürdürüyor. Tabii ki Xperia XZ için, Z serisiyle aynı demek doğru olmaz ama ne demek istediğimi anladınız siz. Sony Xperia XZ Premium modeli de bu değişmeme anlayışını korumuş bir başka Sony telefonu. Bunun yanında Samsung modelleri için bunu söylemek haksızlık olur.

Sürekli bir değişim ve evrim içerisinde olan Samsung modellerinin hemen her yeni telefonunda irili ufaklı değişiklikler görmekteyiz. Bazen de tıpkı curved ekranda olduğu gibi köklü değişiklikler görebilmekteyiz. Bu iki durum analizinden sonra telefonlara bir kez daha bakacak olursak, Sony Xperia XZ Premium’un ön yüzü sadece ekrandan oluşuyor ve herhangi bir tuş bulunmuyor. Buna rağmen son derece kötü bir ekran gövde kullanım oranına sahip olduğunu söyleyelim.

Hem üst hem alt hem de yan kısımlarda geniş işlevsiz alanların göründüğü Xperia XZ Premium modeli bu açıdan biraz kötü görünüyor. Tabii zevkler ve renkler tartışılmaz düsturunu da unutmuyorum, belki sizin gözünüze iyi gelebilir. Samsung Galaxy S8+ modelinde ise durum tam tersi. Bu zamana kadar her modelinde ekran gövde kullanım oranını geliştiren Güney Koreli firma, S8 Plus modelinde bunu iyice abartmış.

Samsung’un yeni amiral gemisi için neredeyse sadece ekrandan oluşuyor diyebiliriz. Bu uğurda ana ekrandaki home tuşunu da kaldıran Samsung, bence oldukça güzel bir iş becermiş.

Samsung Galaxy S8 Plus Sony Xperia XZ Premium Karşılaştırması

Kamera Karşılaştırması

Kamera, fotoğraf, video söz konusu olduğu zaman Sony’e rakip olmak gerçek manada zor. Çünkü Sony bu işin doayen isimlerinden birisi. Bununla birlikte Samsung’un yeni amiral gemisinin özelliklerine baktığımız zaman, gerçek manada süper bir cihazın ortaya çıktığını da söylememiz gerekir. Bu iki telefondan hangisinin kamerasının daha iyi olduğu sorusuna direk kağıt üzerinde bir cevap vermek zor.

Aşağıda özellikleri en ince ayrıntısına kadar karşılaştırdık. Siz de okurken göreceksiniz, futbol tabiriyle adeta top bir o kalede bir bu kalede. Piksel olarak Sony iyiyken, diyafram açıklığında Samsung bir hayli önde, bakıyorsunuz bu kez de odak uzaklığı konusunda Sony kılpayı önde. Çok değil birkaç aya bu iki telefonun tüm çekimleri internete düşecektir ve bizler de daha rahat yorum yapma şansı yakalayacağız. Yinede aşağıda daha detaylı incelediğimiz kamera karşılaştırmasına baktığınız zaman sizin de aklınızda birisinin daha iyi olduğu gelecektir, benim bir cevabım var ama henüz kesin bir şey diyemediğim için aklınızı karıştırmak istemiyor, yorumu size bırakıyorum.

Performans Karşılaştırma

Yine incelememizin devamında Samsung Galaxy S8 Plus Sony Xperia XZ Premium telefonlarından hangisinin daha güçlü, hangisinin daha performanslı olduğu konusunda detaylı açıklamalar yaptım. Tüm olasılıkları listelediğim durumlara baktığımız zaman, bu iki telefon arasında herhangi birini öne çıkaracak kadar önemli bir performans farkının olmadığını söyleyebilirim. Her iki telefonda inanılmaz bir güce ve performansa sahip.

İşin daha ilginç kısmı Samsung’un kendi içerisinde yaşanıyor. Normal şartlar altında bugüne kadar piyasaya sürülen Samsung amiral gemilerinde görmeye alıştığımız şey, benchmark testleri neticesinde Snapdragon modelinin Exynos modelini geçtiğidir. Bunun tersi durumu ben şahsen şu an için hatırlayamıyorum, bununla birlikte bu defa işler değişmiş.

İnternet dünyasından gelen ilk sonuçlara baktığımız zaman, Exynos modelinin 174.000 dolaylarında bir puan aldığını, Snapdragon 835 modelinin ise 162.000 dolaylarında bir puana ulaştığını görüyoruz. Ancak burada hemen Exynos 9 Octa 8895 Snapdragon 835’den daha güçlü demek doğru değil. Bunun nedeni Snapdragon 835’in de kendi içerisinde farklı frekans hızlarına sahip yonga seti çeşitleri olduğu. Örneğin Samsung Galaxy S8 Plus’da 2.35GHz hızında bir yonga seti kullanılmış ve Exynos 9 Octa 8895’in gerisinde kalmış ancak Sony Xperia XZ Premium’da 2.45GHz frekans hızında Snapdragon 835 işlemci yonga seti kullanılmış ve Exynos 9 Octa 8895’den daha yüksek puan almış. Burada farklı marka, işletim sistemi olması gibi durumlarında etkili olabileceğini bir kez daha hatırlatmak isterim.

Tüm bu yazdıklarımı tek bir cümle ile toparlayacak olursak, her iki telefonda canavar! Bu genel değerlendirmelerin ardından gelin şimdi şeytan ayrıntıda gizlidir diyelim ve detaylara bakalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here