Samsung Galaxy NOTE 8 Özellikleri: 3 aylık deneme sonuçları:

63

Samsung Galaxy NOTE 8 Özellikleri,Fiyatı ve Tecrübeler:

Note 8 bu fiyata alınırmı?(Halen 3600 TL civarında seyrediyor) Note 8 Özellikleri, Note 8 kamera özellikleri, pil ömrü vb. sizlerden gelen çok sayıda soruya cevap olacağını düşündüğümüz yeni bir inceleme yazısı ile karşınızdayız.

Android hayata geçtiğinden bu yana Samsung’un NOTE serisi cihazları her zaman yılın en çok ses getiren cihazları olmuştur. Samsung NOTE serisi her dönem, güçlü bir performans telefonu isteyen kullanıcılar için ilk tercih olmuş ve en iyi akıllı telefon iPhone’un en büyük rakibi olarak varlığını sürdürmüştür.

 

Samsung Galaxy NOTE 8 ile yaşadığım üç aylık birlikteliğin sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Samsung Galaxy NOTE fanatiği olarak itiraf etmeliyim ki; Pixel serisi kesinlikle çok daha cazip ve benim de aklımı çeldi. Bu yüzden, Pixel 2 XL orada öylece dururken beklentilerimin oldukça yüksek olması normaldi. Güçlü, akıcı ve uzun dönem performansı mükemmel bir telefon arıyordum. Uzun dönem performans ne demek? Genellikle Samsung telefonları aldığınız ilk günkü performansı ile 1-2 ay geçtikten sonraki performansları ve akıcılığı değişiyor ve can sıkabiliyor. İşte bu yüzden tereddütlerim vardı. Samsung NOTE serisinin gücünü ve Google Pixel serisinin akıcılığını ve güncelliğini aynı telefonla yaşamak istiyordum.

Pixel 2 XL gibi bir rakip piyasaya sürülmüşken NOTE 8’in uzun vadede nasıl bir performans göstereceğini gerçekten merak ediyordum. İyi ki bu denemeyi yapmışım çünkü. NOTE 8 ile ilgili çok ilginç bir şey farkettim; NOTE 8 daha önce test ettiğim Samsung telefonların tersine ilk günkü performansını hala koruyor.

Aslında böyle bir performans telefonu beklemiyordum ve açıkçası Samsung daha defansif davranacağını düşünüyordum.  Çünkü geçtiğimiz yıl yaşanan NOTE 7 vakası hala unutulmuş değil. Yine de Samsung’u NOTE 8 performansı ile oldukça cesur buldum. Şöyle genel olarak özelliklerine bakacak olursak:

 • Snapdragon 835/Exynos 8895 quad core işlemci
 • 6 GB RAM
 • 64/128/256 GB SSD
 • 6.3-inch qHD+ HDR destekli ekran
 • microSD genişletilebilir hafıza
 • 3300 mAh pil
 • Dua(ikili) arka kamera: f1.7 normal ve f2.4 geniş açı
 • Iris sensörü ve parmak izi sensörü
 • IP68 su geçirmezlik
 • S-Pen kalem: 4,096 baskı seviyesi

Galaxy Note 8’in Galaxy S8+’nın biraz RAM takviye edilmiş, dual kamera takılmış ve S-PEN özelliği eklenmiş versiyonu olduğu dikkatli gözlerden kaçmayacaktır. Bu kötü bir şey demiyoruz elbette, ancak neredeyse 1000 $’ı bulan fahiş fiyatının karşılığı olduğunu da düşünmüyoruz. Ayrıca başka bir açıdan bakarsanız da; aynı ekran; aynı temel dizayn fakat daha küçük bir batarya; sonuç: artırılmış fiyat. Bize pek adilmiş gibi gelmedi.

Ancak bu uzun süreli inceleme sonunda anladık ki; Galaxy NOTE 8 bu saydığımız ayrı ayrı parçaların birleşiminden çok daha güçlü bir cihaz. Özellikle söz konusu performans olduğunda. Cihazı ilk elime aldıktan sonra geçen üç aylık süre içerisinde cihazda hiç bir yavaşlama görülmedi. Ne demek istediğimi Samsung kullanıcıları çok iyi bilirler. Açıkça söylemek gerekirse Pixel 2 gibi bir performans canavarıyla aynı seviyeye yakın sonuçlar aldım diyebilirim. Android 7.1.1. kullanması, 2 GB’lık ekstra RAM ve optimize edilmiş UI ile birlikte heyecan verici bir performans yakalanmış. Samsung lansmanın’dan aylar geçmesine rağmen ilk günkü performansını koruyabilen bir telefon üretmiş nihayet.

Samsung Galaxy S 8+’a oranla daha küçük bataryaya ve daha büyük ekrana sahip olmasına rağmen Galaxy NOTE 8 pil performansı, özellikle ağır kullanımlarda Galaxy S 8 + ile aynı seviyede diyebilirim. Her ne kadar Pixel 2 XL’nin 1 yada 2 saat gerisinde kalsa da, NOTE 8 bu yıl kullandığım en iyi telefonlar arasında yerini aldı.

Esas telefon olarak Pixel 2’yi kullanmama rağmen zaman zaman NOTE 8 kendini özletmiyor değil. Gerçekten Pixel 2 kullanırken  Galaxy NOTE 8’in özlediğim özellikleri şunlar oldu:

 • Tek elle kullanım kolaylığı,
 • Uzatılabilen ekran görüntüleri,
 • Formları doldururken ve notlu resim gönderirken kullandığım S-Pen,
 • App Twin, yani aynı anda iki farklı uygulama ve hesap kullanabilme özelliği,
 • Ekran bölme işinin çok pratik ve hızlı yapılabilmesi ve bu ekrandan kolayca çıkılabilmesi,
 • Çeşitli güzel arayüz temaları,
 • Fotoğraf çektikten sonra bir takım özellikleri çekilmiş olan resim üzerine yansıtabilme ve değiştirebilme,
 • Telefon ekranı üzerinden gif oluşturabilme,
 • 2 bluetooth kulaklığı aynı anda cihaza bağlayabilme,
 • Kulaklık girişi,
 • S-Pen vs.vs.vs.

Size tuhaf gelebilir, ancak kullandığım dönem içerisinde en az dikkatimi çeken özelliği; dual kamera özelliği oldu. Çünkü Samsung’un ana kamerası oldukça harika ancak telefoto uygulaması pek olmamış. Telefoto kamera ile çektiğimiz fotoğrafların kalitesi, standart kamerayla çektiğimiz fotoğraflara göre oldukça kötüydü. Aslına bakarsanız düşük ışıkta kamera tercihinde telefoto yerine ana sensörden aldığı görüntüyü kırpma yoluna gidiyor. Bu, özellikle portre modunda bariz fark ediliyor. Öyle görünüyor ki Samsung portre fotoğraflarında HDR uygulamıyor ve bu da kontrastla ilgili bazı sıkıntılara yol açıyor. Portre modunda genellikle detaylar kayboluyor ve bu özelliğiyle iPhone’un bir adım gerisine düşüyor. Bokeh uyguladığınız zaman ise resmin üzerine fotoshopla lens blur yani bulanıklaştırma işlemi yapmışsınız gibi görünüyor. Dahası, odaklandığınız nesneyle arka plan arasındaki geçiş hatları çok keskin ve bu da resmin sonradan yapıştırıldığı izlenimi veriyor.

Benim gözlemlerime göre Galaxy note 8’in portre efekti; Pixel 2, Huawei Mate 10 pro, One plus 5 ve hatta Meuizu 6 Note (gibi orta sınıf bir telefondan bile) telefonlarından ciddi şekilde geride kalmış gibi görünüyor. Telefoto lens ile güzel fotoğraflar çekemezsiniz anlamına gelmiyor tabi ki bu; ancak çevre, ışık vesaire gibi şartların ideal olması gerekiyor. Bana sorarsanız Samsung’un bu konuda daha alacak çok yolu var. Öte yandan ana kamera şimdiye kadar bir telefonda gördüğüm en iyi kamera özelliklerine sahip. Aslında genel olarak Galaxy S 8 kamerası ile aynı, tek farkı Galaxy S 8 kamerası kadar keskinlik oranı yüksek fotoğraflar çekmiyor. Bence bu iyi bir şey. Cihaz Pixel ikinin dinamik çekimleri ve düşük ışık performansına yaklaşamasa da bence piyasadaki en iyi kameralardan bir tanesine sahip.

Ben NOTE 8’e ufak tefek saydığım o tüm kusurlarına rağmen bayıldım. Cihazı kullanmaya başladığımdan bu yana bilgisayara ihtiyaç duymuyorum. El yazısını algılaması,Word formatında yazıya dökmesi ve bunu gerçekten kusursuz doğrulukla algılaması hayran olduğum özellikleri. Ayrıca çok şık olmamışmı?

Sizde deneyimlerinizi, izlenimlerinizi ve sorularınızı yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here