Rusya, Android Sayesinde Ukrayna Ordusunu Hackledi!

Son günlerde adı Amerikan seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle gündemden düşmeyen Rus hackerlar şimdi de başka bir olayla gündemde.  Rusya, Ukrayna ordusunu Android işletim sistemi sayesinde hacklemiş!

Ukrayna ile Rusya'nın arasının limoni olduğunu herkes biliyor. Rus hackerların Google Play Store'da yer alan yasal bir uygulamanın içerisinde zararlı yazılımlar atarak Ukrayna ordusuna ait çok gizli iletişim ve konum verilerine erişim sağladığı ortaya çıktı. İki ülke arasında çok büyük bir politik krize yol açabilecek bu durum hakkında ülke yetkililerinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Güvenlik firması CrowdStrike'ın yayınladığı raporda, Fancy Bear isimli zararlı yazılım bir şekilde Ukrayna topçu birliğinde yer alan bir asker tarafından geliştirilen ve ordunun kullandığı bir uygulama içerisinde yerleştirilmiş. Ayrıca uygulama içerisinde sadece bir adet zararlı yazılım bulunmuyor. Uygulama içerisinde yer alan bir diğer zararlı yazılım olan X-Agent sayesinde Rus hackerlar uygulamayı kullanan herkesin konum verilerine ve rehberdeki kişilere erişebiliyorlar. Ayrıca zararlı yazılımların bulunduğu bu uygulama Ukrayna ordusunda 2 yıldır kullanılıyor. Son olarak topçu birliği bu uygulamayı vurulacak hedefleri belirlemede kullanıyordu. Anlayacağınız Ruslar, Ukrayna ordusunun nereyi vuracağını önceden biliyorlardı!