Kategoriler: Teknoloji Haberleri

Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli

CMOS ve CCD Sensör nedir?

Bu sensörler makinenin iç kısmında yer alan ve görüntü kalitesini arttırmak için kullanılan, ışığı elektronik sinyallere dönüştüren parçacıklardır. Günümüzde çoğu kompakt ve profesyonel fotoğraf makinesinde CMOS sensörün kullanıldığını görürüz. Bunun sebebi CMOS sensörlerin teknolojik geliştirmelere daha açık olması ve bu sensörlerin daha az maliyetli olması. CCD sensör kullanan makineler de yok değil. Örneğin Pentax K10D, Nikon D1X  gibi cihazlarda bu sensör kullanılmakta. Her ne kadar kalite açısından CCD sensörler CMOS sensörlere oranla daha başarılı iş çıkartsa da günümüz profesyonel fotoğraf makinelerinde tercih edilmemekte.  CMOS sensörler yer kaplamadıklarından dolayı cep telefonu, tablet gibi küçük cihazlarda daha çok tercih edilmekte. Ancak bu sensörlerde kullanılan algılayıcıların ışığa karşı duyarlılıkları CCD’'ler kadar iyi değildir. Bu yüzden aydınlık ortamlarda başarılı sonuçlar verseler de düşük ışık koşullarında CCD sensörlere göre daha kötü sonuçlar verirler. CMOS sensör kullanan cihazlar daha az enerji tüketirler. Bu da daha uzun kullanım deneyimi sunmaları anlamına gelir. Son olarak CCD sensör kullanan makinelerin CMOS sensör kullananlara göre bariz şekilde pahalı olduğunu belirtelim.

Dijital Zoom Nedir ? Optik Zoom Nedir ?

Arkadaşlar eğer profesyonel bir makine alacaksanız Optik Zoom sizin için önemli bir konu. Çünkü optik zoom sayesinde fotoğraf çekerken çekeceğiniz objeye yakınlaştırma yapabiliyorsunuz.Optik zoom değeri ne derece yüksekse yakınlaştırma işlevi o derece iyi ve kaliteli olacaktır. Dijital zoom ise fotoğraf çektikten sonra fotoğrafın üzerinde yakınlaştırma yapmanıza imkan veren bir özelliktir.

Deklanşör Gecikmesi Nedir ?

Deklanşör gecikmesi fotoğrafı çeken kişinin düğmeye basmasından sonra fotoğrafın oluşturulması arasında geçen süreyi ifade eder. Sizin anlık fotoğrafları daha iyi çekebilmeniz için (örneğin camınızın önüne konmuş bir kuşun fotoğrafını o kıpırdamadan hemen çekmek) deklanşör gecikmesinin daha kısa olması gerekmektedir. Makine alırken deklanşör gecikmesi en fazla 2 saniye olan makineleri tercih etmelisiniz.

Bu yazı şu tarihte düzeltildi Eylül 27, 2019 4:21 pm

Sayfa: 1 2 3 4 5

Yorum Bırak