Kategoriler: Teknoloji Haberleri

Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli

Lens konusunda kaç tür lens olduğundan ve bunların ne işe yaradığından bahsedelim. 8 lens türü bulunmakta. Bunlar: Standart Lensler, Balık Gözü Lensler, Geniş Açılı Lensler, Tele Lensler, Zoom Lensler, Titreşim Engelleyici Lensler, Makro Lensler ve Aynalı Lenslerdir.

Standart Lens: Prime Lens olarak da bilinir. Günlük hayatta en çok tercih edilen lens çeşididir. Bu lensi alırken diyafram aralığının ne derece olduğuna dikkat etmelisiniz. Düşük değerli lenslere yönelmelisiniz.

Balık Gözü Lensler: Aslında pek de tercih edilmeyen, kişisel zevke dayalı fotoğraflar çekmenize olanak tanıyan bir lens. Görüş açısı çok geniştir ancak görüntüde bozulmalar yapar.

Geniş Açılı Lensler: Daha çok mimari çekimlerde ve manzara fotoğraflarında kullanılan lenstir. Bu lens de görüntünün kenar kısımlarında bozulmalar yapar.

Tele Lensler: 90 mm'den uzun lenslerdir. Bu lenslerin konuyu çerçeveye daha büyük koyma becerisi vardır. Ayrıca fotoğraflayacağınız konudaki objeleri birbirine daha yakın gösterir. Daha çok belgeselcilerin kullandığı lenstir.

Zoom Lensler: Bu lensi sabit odak uzaklığına sahip olmayan lens şeklinde tanımlayabiliriz. Prime Lenslerde odak uzaklığı sabittir ve daha yakın fotoğraflar çekebilmeniz için daha çok yaklaşmanız gerekir. Oysa Zoom Lenste yakınlaştırma yaparak objeye yakın olmadan da yakın fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu lenslerin dezavantajı diyafram aralıklarının Standart lense göre daha yüksek olmasıdır. Lens içeri daha az ışık alır.

Titreşim Engelleyici Lensler: Adı üzerinde fotoğraf çekerken oluşabilecek titreşimleri yok ederek en iyi kalitede fotoğraflar çekebilmenize imkan sağlayan lenstir. Fiyat olarak diğerlerine göre bir tık daha pahalıdır.

Makro Lensler: Bu lensler sayesinde küçük objeleri yakından çekerek yüksek kalitede fotoğraflar elde ederiz. Örneğin insan gözü, örneğin bir böcek. Aşağıda bu lensle çekilmiş bir fotoğraf örneği mevcuttur.

Aynalı Lensler: Bu lensler odak uzaklığı arttırılmış lenslerdir. İçinde bulunan ayna sistemi sayesinde, 500-600 metre mesafede bile normal lens gibi çekimler yapabilirsiniz.

Bu yazı şu tarihte düzeltildi Eylül 27, 2019 4:21 pm

Sayfa: 1 2 3 4 5

Yorum Bırak