Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli

19

Eğer aklınızda Profesyonel Fotoğraf Makinesi almak varsa nelere dikkat etmelisiniz ? Bu haberimizde ayrıntılı bir şekilde dikkat etmeniz gereken her şeyi ele alacağız. 

Profesyonel Fotoğraf Makinesi almak isteyen kişilerin ilk olarak belirlemeleri gereken şey bütçeleri. Eğer profesyonel anlamda fotoğraf çekimleri yapmak istiyorsanız DSLR makinelere bakmanız gerekiyor. DSLR fotoğraf makinelerinin fiyatları 100.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bunun sebebi bu makinelerde ana gövdenin dışında Objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara ihtiyaç duyulması. Bu aksesuarlar sayesinde çektiğiniz fotoğrafların kalitesi artıyor. Ancak yok ben sadece anı olsun diye fotoğraf çekeceği diyorsanız Kompakt fotoğraf makinesi almanız yeterli olacaktır. Şimdi Profesyonel Fotoğraf Makinesi Alacakların dikkat etmesi gerekenleri sıralayalım.

Çözünürlük

Eğer çözünürlüğü yüksek bir kamera almak istiyorsanız Piksel’i yüksek kameraları tercih etmelisiniz. Satın alacağınız kameranın megapikseli ne kadar yüksekse çözünürlüğü de o kadar yüksek olacaktır. Ancak yüksek çözünürlük yüksek görüntü kalitesi anlamına gelmiyor. Elbetteki çözünürlük arttıkça çekilen fotoğrafların kalitesi artıyor. Ancak 14MP çözünürlüğe sahip bir kameranın görüntü kalitesi 16MP çözünürlüğe sahip bir kameranın görüntü kalitesinden daha üstün olabilir. Bunun sebebi sensörün yakalayabileceği piksel sayısının 14MP’lik kamerada daha yüksek olmasıdır. Bu sebeple makine alırken ayrıntılı bir şekilde incelemeniz ve sensörün yakalayabileceği piksel sayısına bakmanız gerekmekte.

ISO

ISO ya da diğer adıyla ASA ışığın geçirgenliğiyle ilgili çoğu kamerada bulunan bir ayar. Bu ayar sayesinde yetersiz ışık bulunan ortamlarında diyafram ve estanteneyi destekleyerek fotoğraf çekebiliriz. Eğer anolog bir makineye sahipseniz her bir ISO değeri için yanınızda farklı bir film bulundurmanız gerekir. Dijital makinelerde ise otomatik ayarlar mevcut. Bu ayarlar sayesinde kolay bir şekilde ISO ayarını yapabiliyoruz. Eğer bulunduğunuz ortamda yüksek ışık varsa ISO değerini en aza indirmeliyiz. Işıksız veya az ışıklı bir ortamda bulunuyorsanız ISO değerini arttırmalısınız. 3200 ISO ve 1600 ISO değerleri genellikle gece kullanılmaktadır. Ancak ISO değeri arttıkça fotoğraflarda gren (kumlanma) ortaya çıkar.

Objektif Özellikleri

Profesyonel fotoğraf makinesi alacaksak eğer para harcamamız gereken önemli aksesuarlardan bir tanesi de objektif. Lens olarak tabir edilen bu aksesuarı alırken dikkat etmemiz konu diyafram aralığı. Diyafram aralığı f ile gösterilir. Ve bu aralık ne kadar düşükse objektif içeri o derece fazla ışık alır. Işığın olması daha kaliteli fotoğraflar çekebilmemiz için gerekli bir unsur olduğuna göre. F değeri düşük olan bir objektifi tercih etmemiz doğru olacaktır. Aksi takdirde ISO değerini arttırarak fotoğraf çekmek zorunda kalırız. Normal bir lenste olması gereken diyafram aralığı f/1.8 ya da f/2.0’dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here