Modemin fişini çekip 10 saniye beklemek efsanemi gerçekmi

167

Modem nasıl resetlenir. Modem arızalandığında ne yapılır?

Modem Neden Resetlenir

Evde kullandığımız modemleri neden sürekli resetleriz ve şu 10 saniye bekleme meselesi nereden çıktı merak ettiniz mi?

Evdesiniz, internete giremiyorsunuz ya da internet çok yavaş; ne yapıyoruz? Router ya da modemin fişini çekiyoruz, 10 saniye bekliyoruz ve sonra tekrar fişe takıp düzelmesini umuyoruz. Teknik olarak nedeni bilinmemekle beraber bu yöntemin genellikle işe yaradığı söylenir. Peki bu 10 saniye meselesi nereden çıktı biliyormusunuz?

Çok gizemli aletlerdir şu modemler. Aslında bir bilseniz arıza neden kaynaklanıyor, anında çözeceksiniz problemi.

Modeminiz aslında bir bilgisayar

Eminim aklınızdan bile geçirmediniz ama Router ya da modeminiz bir bilgisayar gibi çalışır. O plastik kutunun altında bir CPU, hafıza ve lokal saklama alanı yer almaktadır ve doğal olarak her bilgisayar gibi zaman zaman bu cihaz içinde bazı şeyler yolunda gitmeyebilir. Belki küçük bir arıza hafızada bir hasara neden olur; belki CPU fazla ısınmıştır ya da kernel ile ilgili bir sıkıntı tüm sisteminin aksamasına neden olabilir. Peki tüm bunların çözümü ne? Modemi kapatıp yeniden açmak mı? Aslına bakarsanız bilgisayarda da aynısını yapmıyor muyuz? Bir şey ters gittiğinde ilk yaptığımız şey bilgisayarı kapatıp yeniden açmak. Bu cihazda bir bilgisayar gibi çalıştığına göre arıza gidermeye buradan başlamak aslında yanlış değil. Sakıncası şu ki;sistemi açıp kapatarak arızaya neden olan problemi kökünden çözmüyor sadece daha büyük bir problem haline gelmesini geciktirilmiş oluyoruz. Yani bulduğunuz çözüm kısa vadeli bir çözüm oluyor.

Modemi yeniden başlatmak için neden 10 saniye bekliyoruz

İşe yaradığı konusunda hiçbir şüphe yok artık. 10 saniye ve hatta bazılarına göre 30 saniye kadar bekleyip olumlu sonuç alanlar mevcut. Pekala asıl soru şu: Neden 10 saniye bekliyoruz? Aslında cevap çok basit; bazı elektronik cihazlarda kapama düğmesine bastıktan sonra bir müddet daha kırmızı ışığın yandığını görürsünüz. Çünkü elektronik aletlerin pek çoğunda kapasitör dediğimiz mini bataryalar bulunmaktadır. Büyük bir televizyonda yer alan kapasitör sizi çarparak yerinizden zıplatacak kadar kuvvetlidir, test ettim.

Bu mini elektrik depolama alanlarının ortalama besleme süresi elektrik kesildikten sonra 10 saniye ile 30 saniye arasında değişmektedir. 10 saniye beklediğiniz de genellikle pek çok elektronik cihazın kapasitörü boşalmış olur ve hafıza kartında yer alan önbellek, elektrik kesintisi nedeniyle temizlenmiş olur. İşte modemlerde en çok arızaya sebep olan bu ön bellek problemini de elektriği bir süreliğine kesmek suretiyle halletmiş oluruz.

Modemlerinin arızaları neden kaynaklanır

Pek çok donanımda olduğu gibi router ve modemlerin çuvallamasına neden olan potansiyel bazı sebepler mevcuttur. Bunlar:

  1. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi yazılımda oluşan bazı açıklar çok fazla hafıza kullanımına ve bir kernel paniğe sebep olabilir.
  2. IP adreslerinin çakışması: Modemler hem özel hem de public ip adresleri kullanmaktadır ve zaman zaman bunlar çakışır. Eğer network ağınızda bulunan iki cihaz aynı ip ye sahipse ya da Router güncel bir ip adresine sahip değilse internet bağlantınız kesilebilir. Router ya da modemi yeniden başlatmak IP adreslerinin yeniden atanmasını ve sistemin normal çalışmaya devam etmesini sağlar.
  3. Aşırı ısınma: Herhangi bir bilgisayar gibi modeminiz de aşırı ısınabilir ve internet kesintisine neden olabilir. Bunun en büyük nedeni estetik kaygılardan dolayı modemi kapalı sıkışık bir alana koymaktır. Bazı modemler üzerinde soğutma kapağı bulunmaktadır. Bastığınızda hava almasını ve cihazın soğumasını sağlar.

Bunlardan başka daha pek çok potansiyel neden olabilir. Tek yapmanız gereken cihazınızın bir bilgisayar mantığı ile çalıştığını unutmamanız.

En önemli çözüm yolu yazılım güncellemesidir

Tıpkı bilgisayarınızda olduğu gibi inatçı bir şekilde sorun devam ediyorsa en doğrusu yazılımı güncellemeniz olacaktır. Modem yazılımınızı güncellemek düşündüğünüz kadar zor değil. Sadece tarayıcınızdan Router adresini girecek ve çıkan arayüz üzerinden güncelle düğmesini bulacaksınız. Bu %90 probleminizi çözecektir.

Aşırı ısınmaya bir çare bulun

Tıpkı bilgisayarlar gibi aşırı ısındığında çuvallayan modemler, üzeri kapatılmaması gereken, serin, güneş görmeyen, hava alan yerlerde tutulması gereken aletlerdir. Ayrıca diğer elektronik aletlerden yani ısı yayan her şeyden uzak tutmanız önemli bir tedbir olacaktır.

Tüm bunları denediniz, yazılımı güncellediniz, ısınmasını engellediniz, resetlediniz her şeyi yaptınız ama modem yola gelmedi. E ne yapacaksınız elbette yenisini alacaksınız!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here