Home İnceleme Akıllı Telefon İnceleme iPhone X özellikleri ve fiyatı

iPhone X özellikleri ve fiyatı

1 iPhone X:

iPhone X özelliklerine baktığımızda Apple’ın yeni bir konsept başlattığını ve telefon dünyasına yepyeni bir istikamet çizdiğini söyleyebiliriz. Ancak bana sorarsanız 6000TL civarı seyreden iphone X fiyatı oldukça abartılı ve gereksiz. Ben şiddetle 3500-4000TL bandında rahatlıkla bulabileceğiniz Galaxy Note 8‘i tavsiye ederim. Eğer iPhone X fiyatı 4000-4500 TL bandına gelirse düşünülebilir. Yinede sizler için iphone X ‘in özelliklerini tüm detaylarıyla masaya yatırdık ve inceledik.

 

Gelmiş geçmiş en iyi telefon olarak lanse edilen iphone X özelliklerini anlattığımız yazımızın altına kafanıza takılan tüm soruları yorum bölümünü kullanarak yazabilirsiniz. Mutlaka yanıtlanacaktır.

2 iPhone x bu paraya değer mi?

Kişiye göre değişmekle beraber iPhone x gerçekten iyi bir telefon. Her zaman büyük ekran bir telefon kullanmak istemişimdir. Ancak telefonu tuttuğumda tek elle ekranın her noktasına da ulaşmak isterim. Ayrıca telefoto özelliğine sahip 2 adet arka kamera ve TrueDepth özellikli ve portre modunda selfie çekmeye olanak sağlayan ön kamera, animoji özelliği, ön kamera için,  artırılmış gerçeklik uygulamaları bu telefonu almak için beni ikna etmeye yeten özellikler diyebilirim.
Çerçevelerden kurtulup ön yüzün tamamını kullanan yeni trend telefonlar harika; ancak kullanımına alışmak için biraz zaman gerekiyor. Ana Ekran Düğmesini hayatımızdan çıkarmak kolay olmayacak. Rakiplerle kıyaslayacak olursak; Galaxy S8 ve Galaxy Note 8 daha renkli ekranları ve seksi kıvrımları ile önde görünüyor. Pixel 2 XL ve Pixel 2 düşük ışıkta daha iyi resim kalitesi ile önde. Ancak eğer sağlam bir İOS kullanıcı iseniz kendi kategorisinde güçlü, hızlı, şık ve ezber bozan bir akıllı telefon arıyorsanız doğru adres: İPHONE X.

Artılar:

Harika dizayn
-Süper OLED Ekran
-Muhteşem işlemci: A-11 Bionic
-Güzel Pil ömrü
-TrueDepth ön kameradan maksimum faydalanan Animoji özelliği.

Eksiler:

Yeni çerçeve ve kasa ile gelen yeni kullanım özelliklerini öğrenmek ve alışmak zaman alacak.
-Hızlı şarj için ekstra masraf gerekiyor
-Yüz tanıma, parmak izi kadar hızlı değil.

 

3 iphone X  (iPhone 10) özellikleri:

 

Apple, iPhone X ile birlikte akıllı telefon piyasasında ciddi bir heyecana ve yeni bir konsept anlayışına yol açtı. İPhone 6’dan bu yana böyle köklü bir değişikliğe gitmeyen Apple, iPhone X modeli ile bu sıkıcı trendi kırmış oldu. Ancak Apple bu adımı atarken, rakip Android telefonlara fark atayım diye aceleci davranıp hata yapmış olabilir mi? Parmak izi sensörünü kaldırıp yüz algılama sensörü koymak akıllıca mı? Daha da önemlisi iPhone X, özellikleri itibariyle bu paraya değer mi?

İphone X’in hemen hemen hiç çerçevesi yok ve ekran neredeyse ön yüzün tamamını kaplıyor. Home butonu yani ana ekran düğmesi kaldırılmış. Touch ID yani parmak izi sensörünün yerini ” Face ID”; yüz tanıma sensörü almış.
İphone X ön yüzeyinin neredeyse tamamı ekran ile kapladığından iPhone X,  iphone 8 plus’a göre daha kısa ve daha dar. Tek elle kullanırken parmağınızla neredeyse her noktaya ulaşabiliyorsunuz ve daha önemlisi pantolon cebine sığıyor. İphone X, iphone 8 plus’dan daha hafif. Ancak en önemli rakiplerinden olan ve 5.8 inch ekrana sahip Galaxy S8’den çok daha ağır ve oturaklı duruyor. Alüminyum gövdeli İphone 8 ve iphone 8 Plus ile kıyaslandığında ise parlak çelik gövdesi ile “Ben üst sınıf telefonum” diye haykırıyor. İphone X’in arka gövdesi, kablosuz şarj özelliği sağlayan cam malzemeden yapılmış. Dikine yerleştirilmiş kamera ilk bakışta biraz tuhaf gelse de çok kötü durmuyor. Galaxy S8 ve Note 8’de su geçirmezlik özelliğine rağmen kulaklık girişinden vazgeçilmemiş ancak Apple ısrarla kulaklık girişi koymamaya devam ediyor; bence önemli bir eksiklik. Gövdede beğendiğim en iyi şeylerden biri de yanda bulunan güç düğmesinin büyütülmüş ve daha kolay kullanılabilir hale getirilmiş olması.

4 Yüz tanıma sensörümü yoksa parmak izi mi? Hangisi daha kullanışlı?

 

Face ID yani yüz tanıma sensörü sanki parmak izi sensörüne göre biraz daha yavaş çalışıyor. TrueDepth kamerayı kullanarak yüzünüzü birkaç açıdan tanıtıyorsunuz. Daha sonra telefona baktığınızda üst kısımda bir kilit ikonu beliriyor ve aşağı doğru sürüklediğinizde telefon açılıyor. İki aşamalı bir işlem olduğu için parmak izine göre biraz daha geç açılıyor, ama zamanla alışıyor insan. Parmak izi sensörü ile tek harekette açılan ekran; yüz tanıma sensörü ile iki aşamada açılıyor. Gece karanlıkta bile çalışan yüz tanıma sensörü bundan sonra tüm akıllı telefonlarda göreceğimiz bir uygulama bence.

5 iphone X Ana Ekran Düğmesi:

 

Çığır açan yeni iPhone X tasarımında dikkat çeken en önemli şeylerden biri de ana ekran düğmesinin kaldırılmış olması. Yıllardır iphone kullananlar için ilk başlarda sıkıntı olabilir, çünkü; uygulamadan çıkmak için önceden ana düğmeye basmak yeterli iken, şimdi uygulamayı yukarı itmeniz gerekiyor. Aynı şekilde ana düğmeye çift basarak tüm açık uygulamaları görebiliyor iken şimdi ekranı yukarı süpürüp basılı tutmanız gerekiyor. Az da olsa zaman kaybına neden oluyor. Uygulamadan çıkmak için ekrana basılı tutup çıkan menüden uygulamayı kapatabiliyorsunuz. Belli ki Apple bunu, uygulamalardan kazara çıkmanızı önlemek için yapmış. İyi haber şu ki; İOS 11 ve A 11 bionic çip arka planda çok daha fazla uygulamayı aynı anda çalıştıracak kadar güçlü. Kontrol Merkezine yani Wi-Fi, bluetooth, ekran parlaklığı gibi özelliklerin kısa yollarına ulaşmak için ekranı aşağı doğru çekmeniz yeterli. Ortadan yada soldan ekranı çekerseniz de bildirimlerinizi görebiliyorsunuz.

Sensörleri üzerinde bulunduran ön bölümdeki kertik önemli bir kusur mu?

İphone X’in ekranında üst orta bölümde bulunan kenarlık ilk bakışta göze çarpıyor ve özellikle iMessage ve email gibi beyaz arka fonlu bazı uygulamalarda kötü görünüyor. Koyu arka planı olan uygulamalarda sıkıntı yok. Ancak bu üst kenarlığın sebep olduğu en büyük aksaklık pil yüzdesinin görünmemesi. Pil ömrünü görmek için ekranı sağ üstten aşağı çekmeniz gerekiyor.

6 iPhone X Animoji özelliği:

 

Başta çok önemsememiştim ama harika ve eğlenceli bir özellik. Ön yüzde bulunan TrueDepth kamera ile kaydettiğiniz komik mimikleri animoji karakterlerine uyarlıyor ve eşsiz, hareketli emojiler yani Animojiler yaratmanızı sağlıyor.

7 iPhone X OLED ekran:

Çok bilimsel bir açıklama olmayacak ama sanki iPhone X ekranı gerçek OLED değil gibi. Tabi bize bunu söyleten Galaxy Note8. Note 8 de bazı renkler daha parlak. Ama söz konusu görüntü detayları ve izleme açısı olunca ; ne Note 8, ne de Pixel 2 iphone X’in eline su dökemez. iphone X’te izlediğimiz filmde kadının saç örgüsü detaylarını bile görebildik ama bu detaylar Note 8 ve Pixel 2’de kayıptı. Tamam renkler biraz soluk ama detaylar iphone X ekranında harika.

Testlerde iphone X, renk gamutunun yüzde 128’ini kullanabiliyorken; bu oran Note 8 için 204,8 ve Pixel 2 XL için 130 oldu. En gerçekçi renk tonu için uygulanan Delta-E testinde Apple her iki rakibini de geride bıraktı.
Dahası; iphone X’in 2436 × 1125 pixel ekranı iPhone 8 Plus’ın 1920 x1080 pixel ekranından daha keskin. Apple ayrıca Gerçek Ton (true ton) özelliği ilede rakiplerinin bir adım önünde.True-Ton, çevre ışığına göre telefonun beyaz dengesini otomatik olarak iyileştiriyor.

8 iPhone X Kamera Özellikleri:

Kamerası en iyi telefon hangisi? başlıklı yazımızda da ortaya koyduğumuz üzere “En iyi kamera hangi telefonda?” sorusunun cevabı net bir şekilde İPHONE X.
Küçük bir detay ama iPhone X’in Tele-Foto lensinin diyafram açıklığı iphone 8 Plus’a göre daha geniş ve bu da resim kalitesini oldukça yukarılara taşıyor.

İphone X’in 7-Mega piksel ön TrueDepth kamerası, özellikle Portre modunda harika selfie ler çekmenize olanak sağlıyor. Selfie çekimde arka planı bulanıklaştırıp yüz hatlarını belirginleştirerek, harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Alttaki resimde de görüleceği üzere, iPhone X ile çekilen fotoğraflar Google Pixel 2 ile çekilen fotoğraflara göre daha doğal ve gerçekçi.
Ancak Pixel 2‘nin düşük ışıkta daha iyi görüntü kalitesine sahip olduğunu görmekteyiz.

 

 

9 iPhone X’in performansı:

İPHONE X, tıpkı iphone 8 ve iphone 8 plus gibi A 11 Bionic chip kullanmaktadır ve doğal olarak, Apple daha iyisini yapana kadar en iyisi bu. İPHONE X, A-11 bionic işlemcinin avantajı ile girdiği bütün benchmark ve gerçek kullanıcı testlerinde Android rakiplerini geride bırakmaktadır. Aşağıdaki tabloda verilen örnekte 2-dk. süreli bir 4k videonun Adobe Clips programı kullanılarak video format dönüşümü işlemi yapılmış ve süreler ölçülmüştür. iPhone X ve iPhone 8 bu işlemi 42 saniyede, Pixel 2 55 saniyede, Galaxy Note 8 3 dakikada, Galaxy S 8 4 dakikada tamamlamıştır.

 

Genel performans değerlendirmesi yapan Geekbench 4 sonuçlarına göre 10.472 ile en yüksek puanı alan iphone 8 Plus’ın çok az gerisinde, 10.357 gibi oldukça yüksek bir puanla Android rakiplerine -Note 8 (6,564), Galaxy S 8 (6,295) ve Pixel 2 (6,282)- ciddi fark atmıştır.

 

10 iPhone X Pil performansı:

iphone X, iphone8 Plus’ın çok az gerisinde kalan etkileyici pil performansı ile dikkat çekmektedir. Aşağıdaki tabloda gördüğünüz test ile LTE konumunda internette sürekli sörf yapan telefonlardan; iPhone X, 10 saat 49 dakika ile rakipleri iphone 8 (9: 54) ve Galaxy S8(10:39)’in önünde yer alırken; iPhone X’i geçen telefonlar tahmin edileceği üzere iphone 8 Plus(11:16), Galaxy S 8+ (11:O4), Galaxy Note 8 (11:11) ve Google Pixel 2 XL (12:09) oldu.

 

11 iPhone X Hızlı Şarj:

İphone X 30 dakikada %50 şarj olabilmektedir ancak bunun için 49$‘ a USB-C Power Adaptörü ile 25$’a USB-C- lightning kablosu almak zorundasınız. Elbette daha ucuza yan sanayi ürünleri de var. Ama her zaman ki gibi Apple’ın bu emrivakileri sinir bozuyor.
iphone X ayrıca Qİ kablosuz şarj desteğine sahip. Kablosuz şarj opsiyonu hem iphone X hem de iphone 8 modelleri için geçerli.

12 İPhone x ses ve arama kalitesi:

Çok yüksek ses düzeylerinde bir miktar cızırtı olsa da, genel olarak iPhone X’in stereo ses sisteminin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Arama kalitesi de aynı şekilde Apple modellerine yakışan düzeyde; ancak hoparlörden yapılan aramalarda karşı tarafta yankı oluştuğuna dair bir takım şikayetler bulunmaktadır.

 

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here