iPhone X ekranında iz kalma sorunu ve çözümler

414

iPhone X Burn-in; Ekran Yanması; Ekranda İz Kalıntısı; Ekranda Gölge Görüntü Problemi

Son günlerde çeşitli kaynaklarda iPhone X telefonlarıyla ilgili  “Burn-in” teriminin çevirilmesi sonucu “ekran yanması” problemi olarak lanse edilen problem, aslında eskiden plazma televizyonlarda sıklıkla yaşanan ve TV kanal logolarının ekranda iz bırakması sorunu olarak hatırlanan bir ekran problemidir. “Ekranda iz kalıntısı”, “Gölge görüntü” ya da “Ekran yanması” terimleriyle tanımlanan ve iPhone X kullanıcılarının yaşaması muhtemel olan bu problemin çözümü ve hiç yaşanmaması için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Apple Super Retina Display (Süper Retina Ekran) adını verdiği OLED ekranı, iphone telefonlarda ilk kez iPhone X ile kullanmaya başladı. OLED ekran, harika bir ekran parlaklığı, muhteşem renkler ve çerçevesiz ekranla harika bir uyum sağlamakla beraber, iPhone X telefonun ekranında iz kalıntılarına ya da gölgelere sebep olmaktadır.

Ekranda görüntü izi vakaları  yaşanmaya başladığından bu yana geçen birkaç aylık süreçte, Apple hem donanımsal olarak, hem de yazımsal olarak bazı tedbirler almaya başladı. Bu konuyla ilgili endişelerinizi gidermek için lütfen aşağıdaki tavsiyeleri dikkatlice okuyun.

Burn-in; ekranda iz kalma problemi ya da ekran yanması problemi ne demektir?

Gölge görüntü yada ekranda iz kalması olarak adlandırılan sıkıntı OLED ekranlarının çalışma prensiplerinin bir yan etkisidir. Bu, genellikle ekranda uzun süre belli bir ikonun hiç hareket etmeden kalması sonucu oluşur. Uzun süre ekranda belli bir resim, logo ya da menü ikonunun hareketsiz kalması sonucunda resim ekrana iyice işlenir. Ekranı değiştirseniz bile hala önceki görüntünün gölgesini yada o eski resmin çerçeve izlerini ekranda görmeye devam edersiniz. Bu sorun gölge görüntü sorunu olarak da bilinir. Apple kendi menü ikonları ve sabit menü barları için yazılımsal bazı tedbirler almış ve bu ikonların,logoların ekrana iz bırakmasına müsaade etmemiştir.

Apple ekranda iz kalmasını önlemek maksadıyla “Pixel Shift”  “Piksel Değişimi” adı verilen bir yöntem uygulamaktadır. Piksel Değişimi yöntemiyle ekranda sabit duran ikonların yerleri, gözle farkedilemeyecek şekilde ve küçük piksel hareketleriyle sürekli olarak değiştirilmektedir. Bu yöntemle ekranda sürekli sabit gibi gördüğünüz menü ikonlarının ekranda gölge bırakması engellenmektedir. Apple’ın aldığı donanımsal ve yazılımsal tedbirler dışında sizin de almanız gereken bazı tedbirler bulunmaktadır:

1.Her zaman en güncel iOS versiyonunu kullanın:

Apple, ekranda iz kalması veya gölge görüntü olarak bilinen ekran yanması problemini çözmek adına sürekli olarak iOS güncellemeleri yayınlayacaktır. Lütfen bu güncellemeleri takip edin ve telefonunuzda her zaman en son iOS versiyonunun yüklü olduğundan emin olun.

2. İPhone X otomatik ekran parlaklığı özelliğinin aktif olduğundan emin olun:

Apple otomatik ekran parlaklığını default ayarlarda yani varsayılan olarak her zaman açık tutar. Hatta bunun yerini değiştirerek menüde erişebilirlik menüsü altında ekran ayarları olarak yerleştirmiştir. Apple’ın amacı bu menüye kolaylıkla ulaşıp otomatik ekran parlaklığı özelliğinin kolayca kapatılmamasıdır. Evet, bazen otomatik parlaklık rahatsız edici olabilir; özellikle telefon bulunduğumuz ortam ışığını doğru algılayamadığında bu gerçekten sıkıntı yaratabilir. Fakat iPhone X ve ekranda iz kalma riski söz konusu olduğunda, böyle küçük ayrıntılara takılmayacaksınız ve otomatik ekran parlaklığını sürekli açık tutacaksınız. Çünkü ekran parlaklığı ekranda iz kalma problemin temel tetikleyicisidir. Eğer tam parlak modda iken ekranda uzun süre bir ikon ya da resim bırakırsanız mutlaka iz bırakacaktır. Bu nedenle otomatik ekran parlaklığını her zaman açık bırakın ve direksiyonu iOS’a bırakın. İOS ekranda iz kalmaması için en doğru ayarları sizin için yapacaktır.

3. İPhone X otomatik ekran kilit zamanını kısaltın:

İPhone X’in varsayılan ayarlarında otomatik ekran kilit süresi 30 saniyedir. İlk bakışta bu ayar çok kısa görünebilir ama bunun kısa tutulmasının en büyük amacı ekranda iz kalıntısı riskini ortadan kaldırmaktır. İPhone X yüz tanıma özelliği ile ekran kilidi açma sürecini kolaylaştırdığı için, kısa ekran kilit sürelerinin sizin için  problem yaratacağını düşünmüyoruz. Eğer farkında olmadan, bilinçsizce otomatik kilit zamanını artırdıysanız; lütfen ayarlar; görüntü ve parlaklık; otomatik ekran kilidi menü sırasını takip ederek bunu tekrar 30 saniyeye düşürün.

4. İPhone X ekranını uzun süre tam parlak modda kullanmayın:

İPhone X ile ilgili olarak yapabileceğiniz en kötü şeylerden bir tanesi de ekranı tam parlaklık modunda uzun süre kullanmanızdır ki bir üst maddede bunun zararlarından ve ekranda iz bırakma riskini artıracağından bahsetmiştik. Eğer otomatik ekran parlaklığı modunda kullanmıyorsanız bile tam parlaklıkta uzun sürelerle kullanmamaya dikkat edin.

5. İphone X Ekranda iz kalıyorsa ne yapmalısınız:

Ekranda iz kalması ya da gölge görüntü problemi ile karşılaşmanız durumunda öncelikle iPhone’u tamamen kapatın, birkaç saat bekleyin ve yeniden başlatın. Hala küçükte olsa izler kalmış olabilir; dikkate almayın ve bir süre daha kullanın. İzler kendiliğinden kaybolacaktır. Eğer ekran izleri tamamen kaybolmazsa telefonu bir Apple servisine götürüp ekran değişimi yaptırmanın zamanı gelmiş demektir; üzgünüz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here