iPhone SE iPhone 6s Karşılaştırması

13

Bildiğiniz gibi Apple dün iPhone 5s boyutlarında ancak iPhone 6s performansına sahip yeni modeli iPhone SE’yi tanıttı ve SE’nin açılımın Special Edition olduğunu açıkladı. Bakalım iki telefon arasında ne gibi farklılıklar var.

Ekran

İki telefon arasındaki temel fark ekran kısmında ortaya çıkıyor. iPhone SE iPhone 5s’de olduğu gibi 4 inç boyutunda 640 x 1136 çözünürlükte IPS LCD ekranı bünyesinde barındırıyor. iPhone 6s ise 4.7 inç boyutunda 750 x 1334 piksel çözünürlüğe sahip bir ekran ile karşımıza çıkıyor. Her iki ekranda da 326 ppi piksel yoğunluğu mevcut. Ancak iPhone 6s’te yer alan  3D Touch teknolojisi iPhone SE’de yer almıyor.

Teknik Özellikler ve Performans

apple-iphone-se-ipad-pro-event-verge-3070

Yukarıdaki resim aslında bir çok şeyi özetliyor. Apple’ın dün tanıtımını yaptığı iPhone SE ise 1.84 GHz hızında çalışan Apple A9 yonga seti ile karşımıza çıkıyor. Buna 2GB RAM eşlik ediyor. Cihazda grafik işlemcisi olarak PowerVR G6430’a yer verilmiş. Sonuç olarak iPhone 6s’de kullanılan teknolojinin aynısı iPhone SE’de kullanılmış. Apple uzun zamandan beri eleştirilen 1GB RAM politikasını iPhone SE’de değiştirmiş ve bu telefonda 2GB RAM’e yer vermiş. iPhone 6s üzerinde de aynı büyüklükte RAM bulunuyor. Sonuç olarak performansları bire bir aynı olacak iki telefonun.

Kamera

iPhone SE iPhone 6s Karşılaştırması haberimizde sırada kamera karşılaştırması var. Bir çok özellik olarak aynı olan telefonlar ana kamera açısından da aynı özellikler gösteriyor. Her iki telefon da 12 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyafram aralığına sahip arka kamera ile geliyor. Kamera açısından farklılık ön kamerada karşımıza çıkıyor. iPhone SE’de gerçekten çağ dışı bir kamera kullanılmış. Firmanın neden ön kısımda 1.2 MP büyüklüğünde bir kameraya yer verdiği anlaşılamıyor. iPhone 6s’te ise 5 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyafram aralığına sahip kamera tercih edilmiş.

SE

Batarya ve Depolama

iPhone 6s’de 16/64/128 GB depolama seçenekleri sunan Apple, iPhone SE modelinde bunu iki seçeneğe düşürerek 16 GB ve 64 GB depolama seçeneği sunuyor. Batarya kısmında ise iPhone 6s’te 1715 mAh kapasiteli bir batarya kullanılırken iPhone SE’de 1642 mAh gücündeki batarya tercih edilmiş.

iPhone SE 16 GB 1.999 TL ve iPhone SE 64 GB 2.399 TL fiyatla piyasaya sunulurken, iPhone 6s 16GB 2800TL 64GB ise 3300 TL’den alıcı buluyor.

iPhone SE iPhone 6s Karşılaştırması sonucu şunu söyleyebiliriz ki Apple küçük ekranlı kaliteli telefon kullanmak isteyenlere iPhone SE’yi kullan derken büyük ekran sevenler içinse iPhone 6s’i öneriyor. İki telefon arasındaki en önemli fark da zaten ekran ve ön kamerada ortaya çıkıyor.

iPhone 6s iPhone SE Karsilastirmasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here