iPhone 7 Plus Galaxy S8 Plus Karşılaştırması

288

iPhone 7 Plus Galaxy S8 Plus Karşılaştırması ile şu an akıllı telefon dünyasının tartışmasız en güçlü iki akıllı telefonunu karşı karşıya getiriyoruz. Bakalım Apple mı Samsung mu sorusunun yanıtını nasıl vermişiz.

Uzun bir süredir böylesine detaylı bir karşılaştırma yapmamıştım, doğrusunu söylemek gerekirse iPhone 7 Plus Galaxy S8 Plus karşılaştırması içeriğini hazırlarken en az ben de sizler kadar acaba bu özellikte hangisi daha iyi, acaba hangisinin kamerası daha iyi, donanımı nasıl diye merak içerisindeydim. Nitekim sırf bu heyecanım yüzünden henüz dün tanıtılmış olan Samsung Galaxy S8 Plus modelini, 10 saate yaklaşan bir çalışma neticesinde iPhone 7 Plus ile karşılaştırdım.

Herkesin malumu olduğu üzere iPhone 7 Plus düne kadar akıllı telefon dünyasının tartışmasız en iyi, en güçlü telefonuydu. Evet geçmiş zaman eki kullanıyorum çünkü her akıllı telefon bir gün mağlubiyeti tadacaktır, peki o gün bugün müdür? Haydi beraber bakalım, değerli görüş ve yorumlarınızı da bizden esirgemeyin. Önce genel bir değerlendirme yapacağım, daha sonra ise iki telefonu en ince ayrıntısına kadar inceleyeceğiz.

iPhone 7 Plus Galaxy S8 Plus Genel Özellikleri İnceleme

Öncelikle her iki telefonun da tasarım, boyut, ekran gibi genel özellikleri hakkında birkaç cümle söz söylemek istiyorum. Telefon Karşılaştırma  yazımızın ilerleyen bölümlerinde kendinizin de göreceğiniz üzere aslında bu iki telefon boyut ve ağırlık açısından oldukça yakın değerlere sahip. Bununla birlikte Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S8 Plus’ın 6.2 inç’lik devasa ekranının karşısında iPhone 7 Plus’ın 5.5 inçlik ekranı bir hayli küçük kalıyor.

Tekrar etmem gerekirse, her iki telefonun boyutuda hemen hemen aynıyken ortada böylesi bariz bir ekran farkının olması, Samsung’un belki de tüm zamanların en iyi ekran gövde kullanım oranını yakalamasıyla alakalı bir durum. Tabii ki Güney Koreli şirket bunu başarabilmek için ana ekranda yer alan home tuşundan feragat etmek ve bu tuşu sanal olarak sunmak zorunda kalmış.

Ekranı büyüten Samsung bununla yetinmeyip bir de Quad HD ekranı da Quad HD Plus seviyesine çekmiş ki bildiğiniz gibi iPhone 7 Plus’da bu seviye halen Full HD aşamasında.

iPhone 7 Plus Galaxy S8 Plus Karşılaştırması

Hangisinin Kamerası Daha İyi: iPhone 7 Plus vs Galaxy S8 Plus?

İki telefonun en çok merak edilen yönlerinden birisi de kamera kaliteleriydi. Şüphesiz iPhone 7 Plus’un çift 12MP’lik arka kamerası bugüne kadar en iyilerden birisi olması için fazlasıyla yeterliydi. Samsung Galaxy S8 Plus’a baktığımız zaman bu amiral gemisinde de 12MP’lik bir arka kamera görüyoruz. Bununla birlikte işin detaylarına baktığımız zaman işler bir anda çok ilginç bir hala geliyor.

Odak uzaklığı, sensör büyüklüğü, diyafram açıklığı gibi pek çok önemli detayda Samsung Galaxy S8 Plus’ın bariz üstünlüğünün olduğunu söylemek zorundayım. Bununla birlikte şu an için bu üstünlüğün kağıt üzerinde olduğunu da hatırlatayım henüz elimize geçmiş bir karşılaştırma söz konusu değil ancak eğer Samsung bu değerlerde hayati bir hata yapmadıysa Galaxy S8 Plus kamerası rakibini geçecektir.

iPhone 7 Plus mı Galaxy S8 Plus mı Güçlü?

Hangi telefon daha güçlü sorusunun çok net bir yanıtı var gibi görünmüyor. Bildiğiniz gibi 179.000 küsur puanıyla iPhone 7 ve iPhone 7 Plus en güçlü akıllı telefon konumundaydı. Peki Samsung Galaxy S8+ modelinde bu rakam kaç? Bu telefonun AnTuTu puanı incelememizin devamında da görebileceğiniz üzere iPhone 7 Plus’a oldukça yakın bir rakam, 174.000 küsur. Her ne kadar farklı kişiler tarafından yapılan testlerde bu puan birkaç binlik bir değişiklik göstersede genel kabul gören AnTuTu puanı için bu verdiğimiz rakamı alabiliriz. Bu durumda halen piyasada bulunan telefonlar arasında en güçlüsü iPhone 7 Plus gibi görünüyor, ancak Sony Xperia XZ Premium‘un AnTuTu puanının 180.000 civarı olduğu söylentisi kulaktan kulağa yayılıyor. Neyse o başka bir incelemenin konusu olsun.

Hemen şunu da söyleyeyim, Samsung yine Çin ve Amerika için başka, Dünya’nın geri kalan bölgesi için farklı bir telefon uygulamasına gitti. İşlemci frekans hızlarına baktığımız zaman, ilk etapta Snapdragon 835 modeli daha güçlü gibi gözüküyor. Ancak işin detaylarına indiğimiz zaman durum hiç de öyle olmayabilir.

Snapdragon 835 mi Exynos 9 Octa 8895 mi?

Olmayabilir diyorum çünkü henüz %100 doğru diyebileceğimiz AnTuTu sonuçlarına ulaşamadık. Bununla birlikte bu sabahtan beri birçok farklı internet sitesi tarafından servis edilen sonuçlara göre Exynos modeli Snapdragon’dan ufak bir tık daha yüksek puan alıyor. Bu durum kesinlikle bizim sevineceğimiz bir şey. Sebebi de tahmin edebileceğiniz üzere bizlere Exynos modelinin gelecek olması.

Güncelleme: İnternete sızan görsellerde Snapdragon 835 işlemcili modelin AnTuTu puanının 162.101, Exynos modelinin ise 174.155 olduğu görülüyor.

Evet her iki telefon için genel değerlendirmelerim bu şekilde. Değerlendirme kısmı normalden biraz daha uzun sürmüş olabilir ancak amacım bu yazıyı okuyan birisinin Samsung Galaxy S8 Plus İncelemesi okuyormuş gibi bilgilenmesidir. Tabii aynı şekilde iPhone 7 Plus İncelemesine de ihtiyaç duymayacaksınız.

Artık her iki telefonuda A’dan Z’ye incelediğimiz, her tür özelliğine değindiğimiz karşılaştırma yazımıza geçebiliriz. Genel değerlendirmeyi inceleme bölümümüzde yaptığım için aşağıda tekrar tekrar değerlendirmelere girmeyeceğim. Zaten görseller, her şeyi kolaylıkla anlayabileceğiniz şekilde ayarlandı. Yine de açıklama ihtiyacı olan bölümlerde ufak açıklamalar yapmayı da ihmal etmedim.

Bu yazıdan sonra şunu da okumak isteyebilirsiniz: Samsung Galaxy S8 Plus Sony Xperia XZ Premium Karşılaştırması

13 YORUMLAR

  1. Gerçekten her yönüyle incelenmiş, emek verilmiş bir yazı olmuş. Kesinlikle gerek iPhone 7 Plus olsun gerekse de Samsung Galaxy S8 Plus olsun çok güçlü telefonlar ancak ben bu incelemeyi okuduktan sonra artık hangisini seçeceğimi biliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here