iPhone 5s iPhone SE Karşılaştırması

13

iPhone 5s iPhone SE Karşılaştırması ile karşınızdayız. Apple uzun süredir kulislerde dolaşan yeni küçük ekranlı iPhone’unu tanıttı. iPhone SE ismi verilen bu cihaz ile iPhone 5s arasına ne gibi farklılıklar var? İşte yanıtı.

Ekran Özellikleri

İki cihazın ekran özellikleri açısından aynı teknolojiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Piyasaya yeni sürülen iPhone SE tıpkı iPhone 5s gibi 4 inç boyutunda 640 x 1136 çözünürlükte IPS LCD ekranı bünyesinde barındırıyor. Dev firma bu konuda bir değişikliğe gitmemiş. Zaten 4 inçlik bir ekran için daha yüksek teknoloji kullanmak fiyatların artmasının yanında israfa da kaçardı.

Teknik Özellikler

İki cihaz arasındaki temel fark teknik özellikler kısmında karşımıza çıkıyor. iPhone 5s’de Dual Core 1.3 GHz Cyclone 64-bit ana işlemcili Apple A7 işlemci kullanılmış. Cihazda yer alan işlemci çekirdeği ise 2. Bunun yanında iPhone 5s’de 1GB RAM bulunuyor. Grafik işlemcisi olarak ise PowerVR G6430 tercih edilmiş. Apple’ın dün tanıtımını yaptığı iPhone SE ise 1.84 GHz hızında çalışan Apple A9 yonga seti ile karşımıza çıkıyor. Buna  2GB RAM eşlik ediyor. Cihazda grafik işlemcisi olarak iPhone 5s’de bulunan PowerVR G6430’a yer verilmiş. Bu özelliklere baktığımızda iPhone SE performans tarafında iPhone 5s’den neredeyse iki kattan daha fazlasını sunuyor. Cihaz iPhone 6’dan da daha yüksek performans sunarken iPhone 6s ile aynı seviyede kalıyor.

apple se işlemci

 

Kamera Karşılaştırması

iPhone 5s iPhone SE Karşılaştırması deyince aklımıza ilk gelen soru hangisinin kamerası daha iyi oluyor. Bu sorunun cevabını isterseniz biz değil rakamlar versin. iPhone 5s’de ana kamera olarak 8MP çözünürlüğünde bir kamera tercih edilmiş. Bu kamera F2.2 diyafram açıklığına sahip ve 1080p çözünürlüğünde video kaydı yapma imkanı sunuyor. Cihazın ön kısmında ise 1.2 MP’lik bir kamera mevcut. Bu kamera ise 720p çözünürlüğünde kayıt yapma imkanı veriyor. Apple tarafından dün tanıtılan iPhone SE’de ise f/2.2 diyafram aralığına sahip 12 megapiksel çözünürlüğünde kamera kullanılmış. 12MP’lik bu ana kamera ile 4K video kaydı alınabiliyor. Kayıt sırasında ise 8MP’lik fotoğraf çekilebiliyor. Arka kamerada ise iPhone SE iPhone 5s ile aynı çözünürlüğe sahip bir kamera kullanmış 1.2MP. Açıkçası selfie çılgınlığı yaşadığımız bu günlerde yeni çıkan bir telefonda bu kadar düşük piksel kullanılmış olması tam bir hayal kırıklığı.

cam2m

Batarya

Belkide iPhone 5s sahiplerinin en çok şikayetçi olduğu durum bataryanın çabuk boşalması. Bir çok kullanıcı bu sebeple telefonlarını günde iki üç kez şarja takmak zorunda kalıyor. iPhone 5s’te yer alan 1560 mAh’lık bataryanın aksine iPhone SE’de 1642 mAh seviyesinde bir batarya kullanılmış. Apple bu açıdan kullanıcıları birazcık daha rahatlatmaya çalışmış. Bakalım bu ne kadar yeterli olacak.

Son olarak depolama kapasitesi ve fiyat karşılaştırması yaparak iPhone 5s iPhone SE Karşılaştırması haberimizi sonlandıralım. iPhone 5s’de 16/32/64 GB depolama seçenekleri mevcutken iPhone SE’de sadece 16 ve 64 GB depolama seçeneği sunulmuş. Fiyat açısından ise iPhone 5s 16 gb 1390 TL civarında satılıyorken iPhone SE 16 GB 1999TL’den satılıyor. iPhone SE 64 gb ise 2399TL olarak satışa sunulacak Nisan ayı içerisinde. iPhone 5s iPhone SE Karşılaştırması sonucunda diyebiliriz ki 16 GB iPhone 5s alacağınıza 16 gb iPhone SE almanız yerinde olacaktır.

iphone-se

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here