Instagramda Para Kazanma, Nasıl Para Kazanılır?

123

İnternetin ve dolayısıyla da sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte insanlar hiç umulmadık yerlerden para kazanabiliyor. Bugünki konumuz ise Instagramda Para Kazanma. Bakalım son zamanların en fenomen sosyal medya adresi, aynı zamanda nasıl bir gelir kapısı oluyor.

İnternetten nasıl para kazanılır? Daha doğrusu internetten para kazanmak mümkün mü? İşte aslında internetle biraz haşır neşir olmaya başlayan hemen herkesin aklına gelen ilk sorulardan birisidir bu. Kimileri böyle bir şeyin mümkün olmadığını ve ne varsa gerçek hayatta, yüz yüze ticarette olduğunu düşünürken, kimileri de eşinin dostunun arkadaşının ya da arkadaşının arkadaşı olan birisinin internetten ayda 8-10 bin TL kazandığını duymuştur ve hatta belki de bunun nasıl olacağını araştırarak konumuza gelmiş olabilir.

O zaman size şu kadarını söyleyeyim İnternetten para kazanmak diye bir şey var. Hatta normal hayattaki işinizde (asgari ücretle sabah 8 akşam 8 çalışan birisinden bahsediyorum) harcadığınız emeği harcadığınız zaman, o işinizden çok daha fazla para kazandıracak onlarca iş var internette. Ancak her işte olduğu gibi burada da neyi yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı çok iyi bilmeli ve gerekli araştırmaları yapmadan, konu hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olmadan bu işlere girişmemelisiniz. Aksi taktirde çok kısa bir zamanda küçük maddi kayıplar ancak büyük hayalkırıklıkları ile gündelik yaşantınıza dönmek zorunda kalırsınız.

İnternetten Nasıl Para Kazanılır?

Daha önce hazırladığım YouTube Para Kazanma, Kanal Açma ve Ayarlar isimli konumuzda son zamanların en çok kazandıran yöntemlerinden birisi olan Youtube Kanal Açmayı en ince ayrıntısına kadar anlatmıştım. İşte bu yazımızı okuyan ziyaretçilerimizden Sercan Bey’in önerisi üzerine bu defa ikinci bir sosyal medya kazancından bahsedeceğim: Instagram!

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi vermeden önce şunu söyleyeyim bu işlerin hiç birisi statik değil her biri kinetiktir. Yani örneğin Youtube kanalını bugünün şartları ve özellikleriyle açtınız ancak 3-4 ay boyunca kanala video girmek dışında hiç bir araştırma-geliştirme yapmadınız. İşte bu kanalınızın kan kaybetmesine ve en sonunda da gelir getirmez hale gelmesine neden olur. Aynı şey birazdan anlatacağım Instagram için de geçerli. Her kazanç türünün kendisine has yöntemleri olsa da, hepsinin ortak bir noktası varsa o da işle ilgilenmektir. İnternetten para kazanmanın odak noktasında da zaten sürekli araştırmak ve kendini geliştirmek gelir. Günlük hayatta karşımıza çıkan esnaf mantığının, bir masa bir sandalye at 10 yıl bunlarla iş yap mantığının bu sektörde geçerli olmayacağını bir kez daha belirtmek isterim.

Instagramdan Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle şu soruya kesin bir yanıt vereyim, Instagramdan para kazanan var mı? Evet var hem de yüzbinlerce kişi kendi işlerinden çok daha fazlasını bu mecrada kazanıyor. Yani öncelikle “ben bu işlerden anlamıyorum, internet bana göre değil, ben internetten para kazanma konusunda bilgi sahibi değilim” gibi klişeleri bir kenara atın. Biraz cesaret, biraz özgüven ve bol araştırma ile işlerin nereye geldiğine siz bile şaşırabilirsiniz.

Bu kadar ikna edici sözün yeterli olduğunu düşünüyor ve konumuza geri dönüyorum. Öncelikle Instagramda Para Kazanmak için neler lazım? Bir instagram hesabı, akıllı telefon ve internet! Evet en önemli şeyler bunlar gerisi ise birazdan anlatacağım yollardan hangisini seçmek istediğinize göre şekillenecek. Artık anlat arkadaşım nasıl kazanılacak bu para dediğinizi duyar gibiyim, buraya kadar anlattıklarımın amacı bu işlerin yapıldığını anlamanız şimdide nasıl yaparız kısmına geçelim.

Öncelikle Instagram’da Youtube’da olduğu gibi belli bir ürün üzerinden reklam gösterme, buna tıklama olayının olmadığını söyleyelim. En azından şu an için durum böyle. Şu an bu sosyal mecrada para kazanmanın 2 asıl noktası var: 1) Sayfa/Hesap Reklamı Yapmak 2) Ürün Reklamı Yapmak 3) Dükkan Açmak. İsterseniz en basitinden en zoruna doğru gidelim.

Instagram Sayfa Reklamı Nasıl Yapılır?

Instagram’da en çok rastlanan kazanç türü sayfa/hesap reklamı yapmaktır. Bunun için sizin hesabınızın takipçi sayısının bir hayli fazla olması gerekiyor. Hatta rakam verelim ki aklınızda soru işareti kalmasın, bu işten düzenli olarak para kazanabilmek için en az 100.000 takipçiniz olsa iyi olur. Bu takipçilerinizin paylaşımları beğenme, videoları izleme oranı ne kadar yüksekse reklam için talep edeceğiniz tutarda o kadar fazladır. Ancak burada da kazanç 2 alt başlığa ayrılıyor. Tabii ona geçmeden önce temel şeyi söyleyeyim. Diyelimki sizin 100.000 takipçili bir hesabınız var, o zaman hesabınızdaki durum kısmına Reklam İçin DM ile iletişime geçiniz gibi bir ibare yazmanız yeterli.

Bundan sonra diyelim ki bende yeni bir hesap açtım ve bu hesabın biran önce onbinlerce kişi tarafından takip edilmesini istiyorum. Ben bunu ticari bir amaçla ya da tamamen ego için istiyor olabilirim. İşte bu isteğime ulaşabilmek için sizin gibi büyük kitleler tarafından takip edilen hesaplara DM yani direkt message yani bizim bildiğimiz manasıyla mesaj atarak “Kendi sayfamın reklamını yaptırmak istiyorum ne kadara çalışıyorsunuz” diye soruyorum ki bundan sonrası artık sizin belirlediğiniz fiyat listesinin bana uyup uymamasına kalmış.

İşte demin belirttiğim 2 alt başlığa ayrılması da burada devreye giriyor. Kimi reklam yayıncıları “Sana kazandırdığım her 1.000 takipçi için 50 TL alırım” (fiyat örnek olarak verildi) derken, kimileri de “kaç takipçi olduğuna bakmadan her paylaşım başına 30 TL (fiyat örnektir) alıyoruz” diyebilir. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere bu kazanımları birkaç farklı şekilde yaptırabilirsiniz. Örneğin sizde reklamını yayınlatmak isteyen hesap bir karikatür hesabıdır, siz de o sayfaya ait bir karikatür paylaşır ve altına da bu ve çok daha fazlası için falanca hesabı muhakkak izleyin dersiniz. Ya da bir ara çokça yapılan yalandan bir whatsapp konuşması kurgular, bu sözleri nereden buluyorsun deyip yine cevaba reklamını yapacağınız sayfanın adını vererek “falanca sayfayı takip ediyorum kanka sende et” yazarsınız. Artık bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Öyle sanıyorum ki bu konuda bilmeniz gerekenler bunlar, aklıma bir şey geldiğinde ya da sizlerden yeni bilgiler geldikçe zaten yazıyı güncelleyeceğim.

Instagram Ürün Reklamı Nasıl Yapılır?

Ürün reklamının yapısı da aslında sayfa reklamı ile benzeşiyor. Sadece burada reklamını yaptığınız şey, bir hesap/sayfa değil de ürün. Bununda örneğini yine Instagramda sık sık karşımıza çıkan şeyden vereyim. Çikolatalı bir içecek reklamı oldukça sık karşınıza çıkmıştır. İşte bu ürünün sahibi yüksek takipçilere sahip kişilere ulaşıyor ve ya o kişinin doğrudan bu içeceğin reklamını yapmasını istiyor ya da kendi hazırladığı reklam videosunun bu hesaptan paylaşılmasını istiyor.

Birinci söylediğim için biraz Instagram fenomeni durumunda olmanız gerekiyor. Örneğin Atakan Özyurt gibi tamamen kendi videolarınızı çekerek yüzbinlere hitap ediyorsanız, size de bir ayakkabı, gömlek, pantolon artık ne ise reklam teklifi gelir ve yine çekeceğiniz kısa videonun bir kısmına o ürünü koyar ve laf arasında da ismini söyleyerek bir bakıma çaktırmadan reklamını yaparsınız. Ancak zaten yine video açıklamasına o ürünün hesabını yazacağınız için aslında siz de takipçi de reklam yaptığınızı bilir, ama bu önemsiz bir detaydır.

Eğer kendiniz bir Instagram fenomeni değilseniz ya da videolarınızda kendiniz çok çıkmıyorsanız, ya da video değil de güzel sözler, komik resimler, capslar gibi sayfalara sahipseniz o zaman reklamverenin size göndereceğiz görüntü ya da videoyu yayımlamak karşılığında güzel gelirler elde edebilirsiniz.

Instagram Dükkan Açmak

Buraya kadar anlattığım 2 yöntem daha az uğraşlı ancak çok çok büyük sayfalara sahip değilseniz yüzbinler getirmeyecek duruma göre 1-2 binden 10-15 bine kadar rahatlıkla çıkabilecek yöntemler. Eğer 1 milyon takipçili bir sayfaysanız, yukarıda anlattığım yöntemlerle bu rakamların çok daha fazlasını kazanmanız işten bile değil. Ancak üçüncü yöntem olan Instagram’da Dükkan Açma biraz daha az takipçiyle de kazanç sağlayabileceğiniz bir yöntem.

Aslında az çok tahmin edebileceğiniz gibi bu sefer kendin pişir kendin ye yapıyorsunuz. Yani tamamen kendi mallarınızı pazarlıyor ve satıyorsunuz. Peki dükkan nasıl açılır diye soruyorsanız hiç sormayın çünkü bunun için ayrı bir şey yapmıyorsunuz. Bildiğiniz hesap açma yolunu izleyerek dükkanınızın adıyla yeni bir hesap açıyorsunuz ve artık sizinde bir Instagram dükkanınız var.

Bu dükkanın en önemli yönü kesinlikle prestiji olacaktır. Yazılanlara yanıt verme süreniz ne kadar kısa olur, gönderilen ürünlerle alakalı memnuniyet ne derece yüksek olursa, o kadar çok kazanırsınız çünkü böyle olunca dükkanınız kendi reklamını kendisi yapmış olacak ve memnun müşterilerin yeni arkadaşları da sizden alışveriş yapmak için sıraya girecektir.

Örneğin 10.000 Takipçi sayfa reklamı yapmak ya da ürün reklamı yapmak için oldukça az bir rakamken, 10.000 takipçili bir dükkana sahipseniz çok iyi meblalarda paralar kazanabilirsiniz. Yeterki müşteri memnuniyetini, kibarlığı ve ilgiyi elden bırakmayın.

Tabi parayla alakalı bu kadar konuşunca insanın aklına şu geliyor: Instagramda kazanılan paradan vergi kesiliyor mu? Aslında bu soruyu yazıyı okumadan önce sorabilirsiniz, öyle tahmin ediyorumki buraya kadar eksiksiz okuduysanız zaten bu sorunun yanıtını artık biliyorsunuzdur ancak ben yine de bilgimizi tazeleyeyim.

Hayır Instagram’da vergi diye bir şey yok çünkü ödemeleri siz doğrudan reklam için anlaştığınız kişiden alıyor ve banka hesabınıza (ya da ödemeyi ne şekilde istiyorsanız) aktarıyorsunuz. Yani şu an için Instagram’ın vergilenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü siz bu mecrayla hiç alakadar olmuyorsunuz, Instagram sadece aracı siz para alış verişini doğrudan sizinle irtibata geçen kişilerle yapıyorsunuz. Tabii yineliyorum bu sadece Instagram üzerinden bir vergi ödenmediği manasına geliyor yoksa Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Fatura zorunluluğu gibi yasal zorunlulukları ayrı tutuyorum.

Intsagram Takipçi Kazanma (Kasma)

Buraya kadar Instagramda Para Kazanma hakkında oldukça detaylı bilgiler verdik. Şimdi de biraz Instagramda nasıl takipçi kazanılır, sosyal medya jargonuyla nasıl takipçi kasılır ondan bahsedelim.

Bunun içinde her zaman olduğu gibi birden fazla yol bulunuyor. Birincisi yukarıda sayfa reklamı yapma başlığında anlattığım hizmeti bu defa siz satın alabilirsiniz. Yani yeni açtığınız hesabın reklamını para karşılığında yaptırarak kısa sürede yüksek takipçi sayısına kavuşabilirsiniz. Ancak sayfanız, reklamı yayınladığınız yerle içerik olarak benzeşmiyrosa, gelen takipçiler kısa süre içerisinde sayfanızdan ayrılmaya başlayacaktır. Bu yüzden reklam hizmeti satın aldığınız sayfayı çok iyi seçmeli ve sizin içeriğinizle mümkün olduğu ölçüde yakın/benzer içeriklere yönelmelisiniz.

İkinci yol Instagram’ın kendisine reklam vermek. Son zamanlarda bu mecrada dolaşırken karşınıza Sponsor İçerik başlığıyla video/görüntüler çıkıyordur. İşte bunlar bizatihi Instagram tarafından ücret karşılığında yayımlanan reklamlar. Eğer siz de dilerseniz tek tek sayfaları araştırmak yerine direk Instagram’dan reklamınızı yayınlatabilirsiniz ancak bu daha genel içerikli ürünler/sayfalar için tavsiye ettiğim bir reklam türüdür.

Üçüncü yol ise ücretsiz. Sayfanızı diğer sayfalarda spam olarak tanıtırsınız. Şöyleki çok tanınmış takipçisi yüksek sayfaların paylaşımları altına kendi sayfanızın adresini koyarak takipçi çekmeniz. Bu çok sevilen bir yol olmasa da yine de size ufak ufak takipçi kazandıracaktır.

Şu an için aklıma gelenler bunlar, lütfen sizlerde aklınıza gelen, aklınıza takılan her tür konuyu yorum yoluyla iletiniz. Yazıyı değerlendirmeyi de lütfen unutmayın eğer faydalı oluyorsa yenilerini de yazmaya devam edeceğim yorumlarınızı bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here