GPU Nedir, CPU Nedir?

57

Bugün GPU ile CPU’nun ana farkı ne onu anlatmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda, konsollarda, tabletlerde ve daha birçok cihazda CPU’nun önemi vurgulanırken GPU’nun da ne kadar önemli olduğu dile getirilir. Peki nedir bu GPU ve CPU?

GPU CPU

Grafik işlemcisi olarak da bilinen GPU, bilgisayarlarda, konsollarda akıllı telefonlarda vb. cihazlarda daha üstün grafikler elde etmenize imkan sağlayan bir işlemci ünitesi. Bu işlemci ünitesi çok sayıda çekirdekten oluşur ve karşılaştığı sorunları 0 ve 1 koduyla çözer. Tıpkı CPU’nun yaptığı gibi. Cihazlarda yer alan ana işlemci yongası olan CPU’da bir takım sorunlarla karşılaşır ve bunları inanılmaz hızda çözer. Peki ikisi de sorunları çözen işlemciyse aradaki fark nerede ortaya çıkıyor? İki işlemci birimi arasındaki temel fark çekirdek sayısında ve dizayn ediliş biçiminde ortaya çıkıyor. CPU’da az sayıda çekirdek yer alırken GPU’da yüzlerce hatta binlerce çekirdek yer alıyor. Daha fazla çekirdek daha sağlam işlemci demek değil bunun altını çizmemizde fayda var. Çünkü CPU’da yer alan çekirdekler GPU’dakilere oranla problem çözmede çok daha başarılı. Çekirdekleri bir zihniyet olarak düşünürsek grafik işlemcisinde yer alan çekirdekleri sanayi devriminde bulunan işçilere benzetebiliriz. CPU’da yer alan çekirdeklerin hepsi Albert Einstein’ı oluşturuyor. GPU basit ve benzer problemleri inanılmaz hızlı bir şekilde çözebilir. CPU ise yapay zeka gibi daha karmaşık problemleri çözebiliyor. Ancak çok sayıda basit problemle karşılaştığında yetersiz kalıyor. Grafik işlemcisi ise karmaşık ve zor sorunları çözemiyor. Bu sebeple iki işlemci birimi arasında görev dağılımı oluşturuluyor ve ona göre dizayn ediliyorlar.

Sonuç olarak bir cihazın hem performans hem de grafik anlamında iyi bir deneyim sunmasını istiyorsanız Edi ile Büdü’yü birbirinden ayırmamanız gerekmekte. Her ikisi de tek başına çok güçlü ama yeterli değil. Bu yüzden akıllı telefonlarda bir ana işlemci yongası (örneğin Snapdragon 820) ve grafik işlemci birimi (örneğin Adreno 530) görüyoruz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here