Google Play’de Bilgileriniz Tehlikede

1

Google Play mağazasında bulunan yüzlerce Android uygulaması, giriş esnasında şifreleme sistemini düzgün kullanmadığı için milyonlarca kullanıcı bilgilerini riske atmakla suçlanıyor.

Tehlikeli uygulamaları bulmaya yarayan bir uygulamanın yaratıcısı AppBugs tarafından fark edilen bu uygulamaların arasında PizzaHut restoran zincirinin, Match.com randevu sitesinin ve daha pek çok meşhur adın uygulamaları da bulunmakta. pBugs CEO’su Rui Wang‘ın açıklamlarına göre;”Match.com uygulaması, tamamen şifresiz bir ova protokolü kullanmakta ve bu protokol, kullanıcıların şifreleri gönderilirken, aynı ağda bulunan herhangi bir şahıs tarafından bile rahatlıkla görülebilmekte. NBA Game Time ve Safeway mağaza zinciri ile PizzaHut gibi başka uygulamalar ise HTTPS şifrelemesini kullanmaktalar ancak doğru bir şekilde işlemediklerinden ötürü, saldırıları düzenleyen bir şahıs tarafından şifreler kolaylıkla elde edilebilmekte.”Android işlem sistemin en yaygın sistem olduğunu düşünürsek tehlikenin ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz.Bu tür güvenlik problemleri kullanıcıları İOS‘a kaydırabilir gözüküyor.

googlepla

Google’ın başı daha önce 900 milyon Android cihazı tehdit eden güvenlik risk sebebi ile bu konuda gündeme gelmişti. Google geliştirdiği güncelleme ile ortakları olan orijinal donanım üreticilerilerine güncellemeyi yayarak engellemiştir. Bunun ile beraber Google Play‘e e doğru düzgün güvenlik sisteminden geçmeden uygulama koyabiliyorsunuz.Her gün bir çok uygulamanın Google Play’e konulduğunu düşünürsek tüm güvenlik sistemlerini gözden geçirmeleri gerekecek gibi duruyor.Kullanıcı memnuniyeti bakımından Apple Store’un gerisinde kalan Google Play kullanıcılarını daha da kızdırmış gözüküyor.Güvenlik açığı insanların diğer işlem sistemli cihazları tercih edebilir.Bu durumdan en çok kar edecek olan Apple gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here