Göktürk-1 Uydusu Fırlatıldı! Peki Bu Uydunun Görevi Ne?

8

Türkiye bugün Göktürk-1 isimli uydusunu uzaya fırlattı. Uydunun görevi ise dünyanın her noktasından yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlamak.

Çoğu dünya ülkesi tarafından Türkiye’nin casus uydusu olarak isimlendirilen Göktürk-1 bugün uzaya fırlatıldı. Uydu 57. dakikada roketten ayrılışını gerçekleştirdi. 59. dakikada güneş panellerini açan uydu ilk sinyallerini ise 68. dakikada yolladı.

İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio tarafından tasarlanan ve geliştirilen Göktürk-1 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat sağlayacak. Yer  yüzünden yarım metre yüksekliğe kadar görüş yeteneği olan uydunun geliştirilmesine 2010 yılında başlandı.

Yukarıda fırlatılışını izleyebileceğiniz uydumuz aslında daha erken fırlatılacaktı. Ancak  kamera sisteminde yer alan bir takım araçları Telespazio firmasına sağlamakta olan İsrail, Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinde olduğu sürece görüntü almaması şartını koştu. Türkiye bu şartı kabul etmedi ve firmanın Göktürk-1’in dünyanın her yerinden görüntü alabildiğini ispatlamasını istedi. Firma ilk etapta bunu reddedince görüşmeler ve ödemeler durdurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here