Gmail’de Yanlış Gönderilere Çözüm

11

Google tam 6 yıldır beta aşamasında olan geri al(undo send) özelliği nihayet aktif oldu.Bu yeni özellik sayesinde yanlış gönderdiğiniz Gmaili belirli süre içinde geri alma imkanı sunuyor.

Elektronik posta, ya da e-mail Internetin belki de en çok kullanılan özelliğidir. Internete, ya da Internete bağlı olan herhangi bir networke bağlı olan herkese mesaj gönderebilirsiniz. Milyonlarca insan hergün e-mail alıp göndermektedir.

E-mail, uzaktaki akrabalarınız, arkadaşlarınız, şirketinizin farklı bölümlerinde çalışan iş arkadaşlarınız ve kendi alanınızda meslektaşlarınızla haberleşmeniz için harıka bir yoldur.Elektronik ortamda mektubunuzun yerine ulaşma süresi, hemen yanınızdaki bilgisayarda oturan biri ile başka bir kıtadaki biri arasında genellikle birkaç dakikadan fazla farketmez. Ayrıca, mesajların bilgisayar üzerinde veri olarak elinize geçmesinin de sağladığı sayısız avantaj vardır. Peki bu iletişim ağında bir yanlışlık olursa,çok önemli veya bir sırrımızı yanlış bir kişiye gönderirsek;panik, kargaşa ve telafi amaçlı yeni mailler devreye giriyor.

gmail-deki-geri-alma-ozelligi-betadan-cikti

Google, tüm bu soranlara karşı daha önce beta aşamasında olan uygulamasını kullancılara sundu. Resmi blog adresi üzerinden yapmış olduğu açıklamada G-mail için söz konusu geri al (undo send) özelliğinin hangi aşamada nasıl kullanılacağına dair açıklama sundu.Açıklamalara göre Gmail üzerinden göndermiş olduğunuz herhangi bir mail’i geri alabilmek mümkün. Ayarlar kısmından 10 saniye gibi belirli bir süre seçiliyor. Daha sonrasında gönderilen mail bu süre içerisinde tekrardan geri alınabiliyor. Aslında mail, bu süre zarfında karşı tarafa ulaşmamış oluyor. Bu tarz bir özelliği aktif etmek için ise Gmail’in Ayarlar bölümüne erişim sağlayarak Göndermeyi Geri Al kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacak. Bu tarz bir durum içerisinde hizmetin sizlere sunmuş olduğu 30 saniye süre zarfı içerisinde ne kadar geri almak istediğiniz de seçebiliyorsunuz.

Geliştirilen özelliğe baktığımız da ise 2009 yılında Gmail Labs çatısı altında kullanma sunulmuştu.6 yıl sonra test aşamasından çıkarak artık Gmail’in web versiyonun da resmi olarak hizmete sokuldu. Yanlış mail gönderimi nedeni ile bir çok kere mağdur olanlar için uygulamanın çok kullanışlı olduğunu söylemek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here