Galaxy S7 Edge ve Galaxy S6 Edge Karşılaştırması

10

İşte karşınızda Galaxy S7 Edge ve Galaxy S6 Edge karşılaştırması. İki cihazın ne gibi farklılıkları var? Hangi telefonu almak fiyat performans açısından daha karlı. İşte Galaxy S7 Edge VS Galaxy S6Edge 

Tasarımsal Farklılıklar

Samsung tasarım konusunda S6 Edge ile takdir toplamış ve bir çok kullanıcının hem gözüne hem gönlüne hitap etmeyi başarabilmişti. Bu nedenle iki cihazın tasarım açısından çok farklı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak S7 Edge’de yer alan metal kasa önceki versiyonu S6 Edge’e göre daha sağlam, magnezyum alaşımlı bir metalden oluşuyor. Bunun dışında Galaxy S7 Edge’de IP67 sertifikası sayesinde suya ve toza dayanıklılık özelliği yer alıyor. Ancak S6 Edge’de böyle bir özellik yer almıyor.

Ekran Özellikleri

İki cihazın ekran özellikleri açısından farklı olduğunu görüyoruz. Örneğin Galaxy S7 Edge’de 5.5 inç büyüklüğünde bir ekran yer alırken Galaxy S6 Egde’de 5.1 inçlik ekran yer alıyor. Bunun yanında iki cihazın ekranda da Samsung’un kendi ürettiği Super AMOLED panel kullanılıyor ve bu ekranlar Quad HD (1440×2560) çözünürlüğe sahip. Ancak temel fark S7 Edge’in ekran boyutu daha büyük olduğu için piksel sıklığı S6 Edge’e göre daha düşük kalmış. S7 Edge’de 515 ppi, Galaxy S6 Edge 577 ppi inç başına düşen piksel sıklığı olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak S6 Edge’de ekranın köşesinde bulunan kıvrımlar daha keskin iken S7 Edge’de bu kıvrımlar daha yumuşak tutulmuş.

Galaxy S7 Edge ve Galaxy S6 Edge İşlemci Karşılaştırması

Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’de Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerine yer vermemişti. Dün yapılan tanıtımda Güney Koreli firma Galaxy S7’de kendi ürettiği Exynos 8890 isimli işlemciye yer vereceğini açıklamış, Galaxy S7 Edge’de ise Exynos 8890 ve Snapdragon 820 kullanan iki farklı versiyon ile karşımızda çıkıyor. Ancak kısaca şunu söyleyebilirim Snapdragon 820 ABD ve çoğu batı bölgesinde piyasaya sunulacakken Türkiye ve diğer bölgelerde Exynos 8890 işlemci kullanan Galaxy S7 Edge piyasada olacak. Grafik işlemcisi olarak S7 Edge’de Mali-T880MP14, S6 Edge’de ise Mali-T760 MP8 tercih edilmiş. S7 Edge 4 GB RAM kullanırken S6 Edge 3 GB RAM kullanmış.

Ayrıca Galaxy S6 Edge‘te microSD kart desteği olmazken, Galaxy S7 EdgemicroSD kart desteği sunuyor.

Galaxy S7 Edge ve Galaxy S6 Edge Kamera Farklılıkları

Samsung, Galaxy S6 Edge’de F.19 diyafram değerine sahip OIS destekli 16 MP çözünürlüğünde bir kameraya sahipken S7 Edge düşük ışıkta yüksek performans gösteren ve 16 MP’lik kameralara göre daha büyük sensörlere sahip 12 MP’lik ana kameraya sahip. İki cihazın kamera performanslarını S7 Edge ile çekilen fotoğrafları görünce daha net bir şekilde söyleyebiliriz.

Batarya kapasitesi ekranın büyümesine istinaden S7 Edge’de daha yüksek tutulmuş. S7 Edge’de 3600mAh’lık devasa bir batarya yer alırken. S6 Edge’de 2600mAh’lık bir batarya yer alıyordu. Zaten S6 Edge’de çok büyük şarj sorunu yaşadığımızı söyleyemeyiz. Bu nedenle 3600 mAh’lık bu batarya bize fazlasıyla yetecek gibi gözüküyor.

S7 Edge

Galaxy S7 Edge ve Galaxy S6 Edge Karşılaştırması haberimizi iki cihazın fiyat performans rakamlarıyla bitireceğiz. Öncelikle Galaxy S7 Edge’in 799 Dolarlık fiyatı ülkemize 3100 TL gibi bir fiyatla gelecek. S6 Edge ise şuan 2200-2800 TL arası. Sonuç olarak bize kalırsa inanılmaz bir performans farklılığı olmayacağından düşük fiyatlı olan S6 Edge’i almanız daha mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here