FaceTime, Nedir, Kimler Kullanabilir?

238

FaceTime, aslında iOS kullanıcılarının oldukça yakından tanıdıkları bir servis, ancak bugünlerde FaceTime her zaman olduğundan daha popüler.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde gerçekleştirilmek istenen hain plan neticesinde, Cumhurbaşkanımız Syn. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir medya kuruluşuna cep telefonu ile bağlanarak konuşması tüm ülkede gündem konusu olmuştu. Teknoloji dünyasında çok içli dışlı olmayan birisi, bu uygulamanın ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kimlerin bu uygulamadan faydalandığını bilemeyebilir diye düşündük ve FaceTime’dan bahsetmek istedik.

Öncelikle bir kez daha belirtelim, Cumhurbaşkanı’nın malum olay neticesinde canlı olarak bağlanmak amacıyla kullandığı uygulamanın adı FaceTime. Bu uygulama ilk olarak 2010 yılında iPhone 4 ile birlikte duyuruldu. Tahmin edebileceğiniz üzere de, halen iOS platformuna özel bir uygulama.

Yani öncelikle eğer bu servisten faydalanmak istiyorsanız, bir iPhone kullanıcısı olmanız gerekiyor. Ancak yazımızın içerisinde, bu uygulamaya alternatif olabilecek en iyi Android uygulamalarından da bahsedeceğiz.

FaceTime aslında, bu uygulamayı kullanan kişiler arasında internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapmanızı sağlayan bir servistir. Yani hattınıza tanımlı dakikaları kullanmadan sesli ya da görüntülü konuşma yapabilmenizi sağlar.

Bu uygulama ilk çıktığı zaman sadece Wi-Fi üzerinden arama yapabiliyordu, ancak daha sonra hücresel veri kullanımına da açıldı. Eğer iPhone 4 ya da iPad 2 sahibiyseniz sadece WiFi üzerinden arama yapabilirsiniz, bu modellerden sonra piyasaya sürülmüş bir iPhone ya da iPad sahibi iseniz o zaman ister WiFi isterseniz de hücresel veri üzerinden arama yapabilirsiniz.

Bu servisten faydalanmak için öncelikle FaceTime uygulamasını açın ve Apple Kimliğiniz ile giriş yapın. iPhone kullanıyorsanız, uygulama numaranızı otomatik olarak kaydedecektir. Eğer e-posta adresinizi de kaydetmek isterseniz, Ayarlar > FaceTime > FaceTime’la Apple kimliğini kullan’a dokunarak giriş yapın.

“FaceTime’ı etkinleştirmek için kullanılan SMS mesajlarını ücretlendirebilir.” yazan bir uyarı karşınıza çıkarsa, bu işlemin sadece tek seferlik bir işlem olduğunu ve telefon ile numaranın eşleştirilmesi için gerekli olduğunu bilin. iPhone’unuzda Ayarlar > Mesajlar altında bulunan FaceTime seçeneğini kapatıp tekrar açmadığınız sürece bu kısa mesaj bir daha gönderilmeyecektir. iPhone’da telefon numaranız ile cihazınızın eşleştirme işleminin tamamlanabilmesi için yurtdışında bulunan bir numaraya bir SMS atılması gerekiyor. Yurtdışına atılan SMS’ler Türkiye’de 80-90 kuruş arasında ücretlendirilmektedir yani pahalı diye korkmanıza gerek yok. Eğer uzun süre etkinleştirme bekleniyor uyarısı alıyorsanız o zaman hattınızın yurt dışı aramalara kapalı olması kuvvetle muhtemeldir, bizden söylemesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here