Home Teknoloji Haberleri İnternet Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Facebook Canlı Yayını Nasıl Yapılır?

Sosyal medya organlarının en güçlülerinden birisi olan Facebook eski popülerliğini yitirse bile hala çok kullanıcı sayısına sahip. Güncellemeler ile beraber yeni teknolojinin gerekliliklerini de yerine getiren Facebook için gelen canlı yayın uygulaması da fazlasıyla sevildi. Peki ama Facebook canlı yayını nasıl yapılır? Haberimizde!

Birinci adım olarak durum çubuğuna tıklamanız ve paylaşım ekranını açmanız gerekiyor. Bu canlı yayın yapabilmeniz için ilk ve temel adım.

Altta çıkan bazı seçenekler göreceksiniz ve gördüğünüz bu seçeneklerden “Canlı yayına geç” ifadesine tıklayın.

Üçüncü olarak Facebook‘a gerekli izinleri verin. Bu izinler; bahsi geçen siteye mikrofon ve kameranıza erişim engelini kaldırır.

Önünüze çıkacak olan birkaç tanıtım ve reklam göreceksiniz. Bunları geçmek adına devam et seçeneğine tıklamanız gerekecek.

Canlı yayına başlamadan önce gizlilik ayarlarınızı da yapmanız fazlasıyla önemli. Eğer herkese açık seçeneğini değiştirmek istiyorsanız en aşağıya gidip “Daha fazla” seçeneğine tıklayıp gizliliği istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Yayınınızı ilgi çekici kılmak adına açıklayıcı bir başlık eklemek de önemli detaylardan birisidir.

Canlı yayına geçmeden önce tabii ki kamerayı ayarlamanız gerekecek. Sağ üstte bulunan ok sayesinde ön veya arka kameraya geçiş sağlayabilirsiniz.

Artık canlı yayın seçeneğine basabilirsiniz. Geri sayım ile beraber yayın başlamış olacak ve başlattığınız yayın normal durumlardan daha üstte görünecek. Yayın sürenizin en fazla 90 dakika olduğunu ifade etmekte de fayda var.

Facebook canlı yayını yaparken gelen yorumlara da dikkat etmeniz gerekir. Yorumlara cevap vermeniz izlenilirliği arttırır. Eğer beğenmediğiniz bir yorum geldiyse o kişiyi profil fotoğrafına tıklayıp engelle seçeneğine dokunarak engelleyebilirsiniz.

Yayını bitirmek istiyorsanız bitir ifadesine tıklayın. Yaptığınız bu canlı yayın zaman tünelinde yüklediğiniz diğer videolar gibi kalmaya devam edecek. Yani geçici olmayacak.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here