Einstein’ın Işık Hızı Teorisi Yanlış Olabilir!

7

Albert Einstein dünyanın en önemli bilim adamlarından birisi olarak kabul ediliyor. Ancak ünlü bilim adamının Işık Hızı Teorisi tam olarak da doğru olmayabilir.

Aslında bütün bu konuşulanlar bilim adamlarının sıklıkla tartıştığı bilimsel şeyler gibi gelebilir. Ancak Einstein’ın fizik modelinin çürümesi hem şu ana hem de geçmişe dair evreni nasıl anladığımız konusunda değişikliklere neden olabilir. Herkesin bildiği kütle-enerji eşitliğinin temel formülü olan E=mc2 formülünün bazı kısımlarında eksiklikler ve yanlışlıklar mı var ? Einstein’ın fiziğine göre, ışık, sabit bir hızda ve daima hareket eder. Bazı fizikçiler ve kozmoloji uzmanları, bu gözleme meydan okumaya başladılar. Bu da saygıdeğer bilim adamlarının da yanlışları olabileceği anlamına geliyor.

Einstein’ın ışığın sabit bir hızda ilerlediği teorisi (Popülerlik Teorisinin yanı sıra) Big Bang’den sonra olanları anlamaya yönelik modellerimizin temelini oluşturuyor. Ancak Imperial College London’dan profesör João Magueijo ve Kanada’daki Çevre Enstitüsünden Dr. Niayesh Afshordi ışığın hızının sabit olmadığını teorik olarak ortaya koyuyor. Bu bilim adamlarına göre Işık hızı Big Bang’in başlangıcından günümüze kadar sabit olsaydı, teorik merkezden gelen ışık evrenin dış alanına aynı anda ulaşmazdı. Bu homojen olmayan bir evrene neden olurdu ki bu bugün gözlemlediğimiz şey değildir.

Einstein’in Işık Hızı Teorisi kendi içerisinde bir Ufuk Problemini barındırıyor. Bu sorun henüz cevaplanmasa bile bilim adamları bu problemin çözümünde epey kafa patlatıyorlar. Sonuç olarak  Kısacası, João Magueijo ve Dr. Niayesh Afshordi’ye göre ışığın sabit hızı teorisi, bugünkü evrenin yoğunluğunun neden olduğu homojenliği veya  bu homojenliğin neredeyse her yerde aynı olduğunu açıklamayacaktır.

Evrenin kaynağı hakkındaki teoriler elbette bir gecede dünyaya olan bakış açımızı değiştirecek değil. Yeni teorileri ve daha mantıklı olanlarını değerlendirip en gerçek bilgiye ulaşmaya çalışacağız. (Bilimsel olarak.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here