Cep Telefonu Çalınırsa!

6

Günlük yaşantımızda cep telefonlarını etimizden bir parça gibi davranıyor, yanımızdan hiçbir türlü ayırmıyoruz.Peki çalınır veya kaybedersek!Düşüncesi bile yeterince paniğe neden oluyor.Böyle durumlarda kaybımızı bir nebze düşürmek mümkün.
Bundan 10 yıl önce cep telefonu kullanmak lüks kullanımlar arasında yer alırken,günümüzde ihtiyaç haline geldiğini günün her saatinden hissedebiliyoruz. İlkokul çağındaki çocuktan emekli bireylere kadar her insanın sahip olması gereken bir ürün olarak görülmekte. Bunun yanında günümüz teknolojisi ile birleşerek artık cep telefonlarımız arama veya mesaj atmaktan daha da öteye geçerek bir tüm dökümanlarımızı saklayan birer bilgi deposu haline geldiler.Öyle ki kaybettiğimizde telefonun değeri kadar içinde bulunan dosyalarımızı kaybettiğimize üzüldüğümüz kesin. Peki ne yapmalıyız. İşte paylaşacağımız bir kaç bilgi;öncelikle Cep telefonu IMEI numarasını, uygun bir yere kaydetmeliyiz.Cep telefonu kaybolduğunda veya çalındığında, Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi‘ni 444 97 77 veya 0312 232 23 23 numaralardan arayarak, kimlik bilgilerinizim doğruluğu teyit ettikten sonra, cep telefonunuzu geçici olarak kullanıma kapatma imkanına sahibiz. Böylece cihaza gelen “Cihaz ÇALINTI‘dır” mesajı ile kullanıma kapatılan telefonu başkasının da kullanmasını engellemiş olursunuz.

 

cep telefonu

 

Cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişilerin öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için, telefonu kullanan hat sahibinin, Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi’ne cihazın imei numarasını ve hat bilgilerini doğru şekilde vermesi gerekir. Maddi kaybın daha da artmaması için GSM operatörü ile irtibata geçerek hattımızı kullanıma kapatmalıyız. Bunun beraber cep telefonlarımızda bulunan güvenlik kodlarını ardışık yani tahmin edilebilir, şifreler koymamalıyız. Bununla beraber bilgisayarda eş zamanlayarak ve yedekleyerek telefonumuza uzaktan erişim sağlayabilecek konumda tutmalıyız.En önemli hukuki süreç için gerekli yerlere başvurmayı unutmayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here