Çanakkale 1915 Köprüsünün En Önemli 20 Özelliği

23

Önceki gün temeli atılan Çanakkale 1915 Köprüsünü mercek altına alıyoruz. Köprü hakkında bilinmeyenler ve en önemli 20 özelliği haberimizin detaylarında!

18 Mart 2017 tarihinde yapımına başlanan ve ismi Çanakkale 1915 Köprüsü olan yapı hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Eğer hiç bir bilgim yok diyorsanız bilgilenmeye, az bilgim var diyorsanız onları tazelemeye hazır olun. Türkiye ve Dünya tarihinin en uzun asma köprüsünü bu haberimizde ele alıyoruz. Tabii bu yapımı tamamlanınca olacak bir şey. Hali hazırda Dünyanın en uzun asma köprüsü ise Japonya sınırları içerisinde yer alıyor.

İlk olarak deprem konusuna değinelim, zira bu konu hakkında insanların kafalarında soru işaretleri var. Ancak aslına bakarsanız hiç endişe edecek bir durum yok. Çünkü, yapı tamamlandığı zaman Japonya koşullarındaki depremlere dahi dayanıklı olacak. Bununla beraber Kuzey Anadolu Fay Hattına yalnızca 10 km uzaklığındaki Çanakkale 1915 Köprüsü, olası bir depremde ayakta kalacak.

CANAKKALE

100 yıllık ömür biçilen bu eser sayesinde Çanakkale Boğazı 3 veya 4 dakika gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde geçilebilecek. 2023 yılında bitirilecek köprünün, dünyanın en uzun asma köprüsü unvanını Japonlardan söküp alacağını bir kez daha hatırlatmış olalım. Lapseki ve Gelibolu ilçelerini birbirine bağlayacak olan Çanakkale 1915’in kuleler arası açıklığı; ülkemizin yüzüncü yılına atıfta bulunurcasına 2023 metre inşa edilecek. 10 Milyar Liraya mal olacak yapının geçiş ücreti ise 15 avro artı KDV şeklinde.

Çanakkale’nin ilk asma köprüsü, genel anlamda Osmangazi Köprüsünün mimari yapısına benzeyecek. Bahsi geçen köprüden günlük 40 bin aracın geçmesi planlanıyor. Daha detaylı bilgileri aşağıdaki videodan elde edebilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here