Black Friday Nedir?

13

Eğer teknoloji sitelerini yakından takip ediyorsanız Black Friday ifadesini son günlerde sık bir şekilde görüyorsunuzdur. Biz de bu ifadenin ne anlama geldiğini bilmeyen takipçilerimiz için bu kavramı mercek altına aldık.

Son günlerde en sık duyduğumuz ifadelerden biri de Black Friday yani Türkçe tabiri ile “Kara Cuma” ifadesi. Peki “Kara Cuma” ne demek? Ya da ne anlam taşıyor? İşte bu soruları soruyorsanız haberimizi dikkatle okumanızda büyük fayda var.

ABD’de Black Friday, şükran gününden sonraki cumaya denk gelen güne verilen isimdir. Yalnızca ABD’de değil, komşu ülke Kanada da bu günü coşku ile kutlamaktadır. “Kara Cuma” günlerinde mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar. Beklenmedik derecede indirimli satışların görüldüğü bu günde, izdihamlar bile yaşanır.

Black Friday bir resmi tatil değildir. Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli firmalar da yoğun indirimler yapar ve satışlarını iki kat arttırırlar. Ayrıca son yedi yıl içerisinde bu günde indirim yapan şirketlerin çok daha yüksek satış rakamlarına ulaştıkları saptanmıştır. “Black Friday” ismi ise ilk defa 1961 yılında kullanılmıştır.

Söz konusu gün oyun severler ve teknoloji dünyası açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Akıllı telefon üreticileri ve çeşitli teknolojik ürünler beklenmedik indirimlere girebilir ve daha uygun fiyatlara satın alınabilir. Oyun dünyasında ise Steam üzerinden yapılan indirimler yine büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here