Bixby Nedir, Nasıl Kullanılır?

9

Bixby Samsung tarafından resmen tanıtıldı, peki bu yeni uygulama tam olarak ne işe yarıyor, dahası nasıl kullanılıyor?

Tüm Dünya’nın uzun bir süredir beklediği Samsung’un yeni amiral gemileri dün itibariyle resmen tanıtıldı. Tüm Dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de tanıtılan bu yeni akıllı telefonların en çok dikkat çeken yönlerinden birisi hiç kuşkusuz Bixby ismi verilen yeni akıllı sesli asistanı oldu. Tabii böyle bir şeyle ilk defa karşılaşan akıllı telefon meraklılarının aklına da şu sorular geliyor, Bixby nedir, nasıl kullanılır, hangi telefonları destekler?

Samsung Bixby Nedir?

Daha önce de söylediğimiz gibi Bixby bir akıllı sesli asistan. Daha net anlaşılması için şöyle söyleyelim iPhone’da ki Siri’nin Samsung versiyonu. Bir farkla Samsung bu yeni sesli asistanı için telefonda özel bir tuş bile atamış. Bu tuşa bastıktan sonra “Bixby” demeniz uygulamayı çalıştırmanız içn yeterli.

Uygulamayı ilk açtığınız zaman sizden Samsung hesabınızla giriş yapmanız isteniyor, bir takım işlemlerden sonra yeni uygulamanız tamamen kullanıma hazır hale geliyor.

Samsung Bixby

Bixby Hangi Modeller Destekliyor?

Bu yeni sesli asistan sistemi Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus modelleriyle tanıtıldı. Bunun anlamı şu an için sadece bu iki telefon için kullanılabilecek. Bunun yanında pek ala bundan sonra çıkacak tüm Samsung modellerinde bu sistemden faydalanmamız kuvvetle muhtemel, ancak S8’den önceki modeller için şu ana kadar yapılmış bir açıklama yok.

Uygulamanın Türkçe dil desteğinin olup olmadığı önemli bir mevzu. Her ne kadar şu ana kadar Samsung tarafından bu konuyla ilgili yapılmış bir açıklama olmasa da, şirketin satış yelpazesi içerisinde ülkemizin önemli bir paya sahip olması bizi bu konuda bir hayli umutlandırıyor.

BixBy’ın Diğerlerinden Farkı Var mı?

Samsung’un bu yeni uygulamasına ayrı bir tuş atamış olması ona ne kadar önem verdiğinin en açık göstergesidir. Peki ama bu uygulamanın örneğin Siri’den bir farkı var mı yoksa onun yaptıklarını yapacak bir uygulamadan fazlası değil mi?

Samsung’a göre cevap çok daha fazlası… Her ne kadar henüz bu uygulamanın tam olarak neler yapabileceğini bilmesekte bildiğimiz birkaç şey bizi şaşırtmaya yetiyor. Örneğin takvime işlediğiniz bir gün yaklaştıkça Bixby tarafından uyarılacak ve bu tarihin yaklaştığı hatırlatılacak. Diğer bir örnek GPS ile tümleşik olarak çalışacak bu uygulama, daha önce bulunduğunuz mekanları hafızaya alarak sizin daha önce de buraya geldiğinizi bu konumdan x,y,z konumuna doğru gittiğinizi size söyleyecek.

Tüm bunlar nasıl çalışacak, Samsung’un söylediği gibi çalışabilecek mi işte onu zaman gösterecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here