Bilgisayarım Yavaşladı Ne Yapmalıyım?

134

Bilgisayarınızın donanımını mı yenileyeceksiniz yoksa komple yeni bilgisayar mı alacaksınız? Karar vermek gerçekten çok zor ve karmaşık. Öncelikle bunun için harcayacağınız çaba ve para buna değecek mi? buna karar vereceksiniz. Çünkü bazen eski bilgisayarı ayağa kaldırmak yeni bir bilgisayar almaktan daha pahalıya mal olabilir. Ayrıca bilgisayar üzerindeki bazı parçaları değiştirmek imkansız yada çok zor olabilir. Tabi bu laptoplarda biraz daha kolaydır. Laptop parçalarının sökülmesi ve yerine daha gelişmiş olanların takılması mümkündür. Burada dikkat etmemiz gereken husus donanımı on-board olan laptoplardan uzak durmaktır. Değiştiremeyeceğimiz bu sabit parçalar için en uygun çözüm yolu ise harici donanımlar kullanmaktır. Örneğin hard disk yerine USB bağlantısı ile kullanılabilen bir SSD hard disk olabilir.

Dizüstü bilgisayarım çok yavaş:

Bilgisayarın çalışma hızına etki eden en önemli iki donanım CPU ve RAM dir. Bu tip donanımIarın değişimi masaüstü bilgisayarlar için daha kolay olmasına rağmen laptoplarda sıkıntılı olabilir.

Bu iki donanımından hafıza yani RAM, halledilmesi daha kolay olanıdır. Daha fazla RAM’e ihtiyacınız varsa yada hasar görmüş hafıza kartını değiştirmek istiyorsanız bunu kendi kendinize evde yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bilgisayarın alt tablasını açmak. Eğer bilgisayarınız garanti kapsamında değilse tabi:)) Laptopunuzu açmadan ve herhangi bir şeye dokunmadan önce yani dönüşü olmayan bazı müdahaleler yapmadan önce daha kolay daha masrafsız bir takım tedbirler denenebilir. Bunlar:

  1. Harddiskin doluluk oranı kontrol edin: Eğer harddiskiniz düşük bir saklama kapasitesi ile çalışmaya devam ediyorsa, zorlandığı anlarda bazı uygulamaları durdurabilir ve bazı programların yavaş çalışmasına neden olabilir. Bunun için yapmanız gereken ilk iş önemli miktarda yer kaplayan dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı bir harici hard disk’e taşımak olacaktır. İkinci olarak yapmanız gereken; bilgisayarınızda bulunan çöp dosyaları yani temporary klasöründe sakladığı dosyaları temizlemektir. Bilgisayarınızın geçici olarak önbelleğe aldığı bu dosyaları temizleyerek sadece hard diskinize yer açmakla kalmayacak, yavaş çalışmaya başlayan programların da normale dönmesini sağlayacaksınız.

Burada öncelikle internet tarayıcınızın önbelleğini boşaltmakla başlamalısınız. Bu dosyaların temizlenmesi oldukça güvenlidir ve hiçbir şekilde zarar vermeyecektir. Ancak ön belleğin temizlenmesi bazı internet sayfalarının daha yavaş yüklenmesine ve bilgisayarın uzun bir süre internette yavaş çalışmasına neden olabilir. Windows klasörü içerisinde yer alan geçici dosyaların saklandığı temporary files klasörün temizliği de size birkaç gigabayt yer açacaktır.

Zamanla bilgisayarınıza eklediğiniz ve sildiğiniz dosyalar hard disk veri yapısı bölünmelere neden olacak ve boş sektörler kalacaktır. Boş sektörler bilgisayarın okuma ve yazma kapasitesini düşüren önemli bir faktördür. Hard diskte sektör birleştirme işlemi yapan bedava programlar bulunmaktadır ama eğer SSD hard disk kullanırsanız bu konuda hiçbir zaman sıkıntı yaşamazsınız.

  1. Bilgisayarınıza virüs taraması yaptırın Tam da bilgisayarınızı değiştirmek ya da upgrade etmek konusunda kararsız kaldığınız bir dönemde virüs kontrolü yapmak tuhaf görünebilir. Yani aslında her şey için çok geç kalınmış olabilir. Ama virüsler bilgisayarın yavaşlamasına neden olan önemli faktörlerdendir. Hemen bilgisayarınıza ve işletim sisteminize en uygun antivirüs programını bulun ve çok geç olmadan kullanmaya başlayın.

3.Bilgisayarınızın fiziksel temizliğini yapın Eğer bilgisayarınızın soğumasını sağlayan fanlar ve bu fanların çevresinde bulunan boşluklar toz zerreleriyle tıkanmış ise bilgisayarınız aşırı ısınacak ve yavaşlayacaktır. Bu bölgelerin temizlenmesi soğutma mekanizmasının daha iyi çalışmasına ve sonuç olarak bilgisayarınızın daha iyi performans göstermesine yol açacaktır.

  1. Mutlaka harici bellek kullanın. Harici bellek kullanımı bilgisayarın kendi hard diskinin gereksiz dosyalarla ve fotoğraf dosyalarıyla dolmasını engelleyecek ve harddisk sadece işletim sistemine hizmet verecektir. Hard diskinizde her zaman büyük bir boş alan bulundurmanızda fayda var. Harici bir hard disk almak mevcut olanı değiştirmekten daha ucuza gelecektir.

Bilgisayarımın hard disk’i çalışmıyor ne yapmalıyım

Bu konuda en iyi çözüm elbette harddiski yenisi ile değiştirmektir. Ancak yenisini satın almadan önce mutlaka eski harddiskin tamamen kullanılamaz duruma geldiğinden emin olmak gerekir. Eğer artık harddiskinizin değişmesi gerektiğine inanıyorsanız bile öncelikle bir hard disk testi yapın ve problemi tespit etmeye çalışın. Bazı durumlarda hard disk çok iyi durumda olmasına rağmen boot sürecinde kötü durumda görünebilir ve hata verebilir. Örneğin harddiskiniz çok iyi durumda olmasına rağmen eğer laptop ayarları flaş bellekten boot etmeye ayarlı ise bilgisayarın her başlangıcında hard disk hatası almaya devam edersiniz ve işletim sistemi açılmaz. Tüm kontrollerden sonra hala harddiskiniz zarar görmüş görünüyorsa mutlaka yenisi ile değiştirmeniz gerekecektir.

Laptop şarj olmuyor ne yapmalıyım

Elbette bir bilgisayarı sırf şarj olmuyor diye değiştirmeye kalkmak büyük bir hata olacaktır. Bu şarj hatasının kaynağı güç kablosu, batarya ya da elektrik prizi olabilir. Eğer sorun laptop bataryasının hasar görmüş olmasından kaynaklanıyorsa yada şarj kablosunun hasar görmüş olmasından kaynaklanıyor ise sorun yok; her ikiside ucuz,kolay bulunabilir ve değiştirebilir parçalar olduğundan öncelikle değiştirme yoluna gitmek gerekir. Bunu anlamanın en iyi yolu laptopu direk elektriğe bağlamak ve bataryayı çıkarmaktır. Bu durumda laptop çalışıyorsa problem tamamen bataryada demektir. Böyle bir durumda laptop arkasından bataryayı çıkarmalı, üzerindeki ürün kodunu kullanarak internet üzerinden bir araştırma yapmalı ve yenisini almalısınız. Bataryanın sağlam olup olmadığını anlamanın yollarından bir tanesi de başkasının şarj aleti ile bir deneme yapmaktır. Bulabilirseniz eğer aynı cins şarj aleti ile bunu deneyebilirsiniz. Ama batarya sağlam, şarj aleti sağlam ve buna rağmen cihaz hala şarj olmuyorsa laptopu değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Yada bir tamircinin görmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here