Aynasız Fotoğraf Makinesi mi DSLR mi? Hangisi Daha İyi?

121

Sizlerden gelen; “Hangi fotoğraf makinesini almalıyım? En iyi fotoğraf makinesi hangisi? Aynasız fotoğraf makinesimi tercih etmeliyim yoksa DSLR fotoğraf makinesi mi?” tarzında sorulara cevap aradık ve sizler için aynasız fotoğraf makineleri ile DSLR fotoğraf makinelerini, farklı pek çok açıdan karşılaştırdık.

Akıllı telefon teknolojilerinde baş döndüren gelişmelerin yaşandığı, akıllı telefon kameralarının profesyonel fotoğraf makinelerine kafa tuttuğu bugünlerde, fotoğraf makinesi üreticilerinin hiç de altta kalmadığını ve fotoğraf sevdalılarına; her bütçeye uygun, profesyonel ve yarı profesyonel kategorilerde harika ürünler sunduklarını belirtmeden geçemeyeceğim. Ne demişler; hiçbir taklit aslının yerini tutmaz.

Yeni teknoloji fotoğraf makinelerinde en çok kullanılan iki sistem: DSLR ve Aynasız Kamera Sistemidir. Geçtiğimiz yıl içerisinde fotoğraf makinesi üreticileri Nikon d7500 gibi iddialı DSLR fotoğraf makineleri ve Canon EOS M100 ve Fujifilm X-E3 gibi oldukça kaliteli aynasız fotoğraf makineleri ile gündeme geldiler. DSLR ile aynasız fotoğraf makinesi modellerinin ortak özelliği ve profesyoneller dahil her seviyede kullanıcı tarafından özellikle tercih edilme nedeni, yüksek kaliteye sahip çok yönlü ve her bütçeye hitap eden ürün yelpazesine sahip olmalarıdır.

DSLR kameralar ile aynasız fotoğraf makineleri karakteristik özellikleri itibariyle pek çok açıdan birbirlerinden ayrışsalar da, onları başta akıllı telefon kameraları olmak üzere diğer kameralardan ayıran en önemli özellikleri lenslerinin farklı kullanım amaçlarına göre değiştirilebiliyor olmasıdır. Örneğin manzara fotoğrafı çekmek istiyorsanız geniş açılı bir lens tercih edebilir ya da yakın mesafeden portre çekmek istiyorsanız; tele-foto lens takabilirsiniz. Oldukça geniş bir seçim aralığı bulunan bu fotoğraf makinesi lensleri 300 TL den başlayıp 3000 TL ve daha yukarı fiyat aralıklarında bulunabilir. Canon lens fiyatları üzerinden bu geniş seçim aralığını inceleyebilirsiniz.

Her ne kadar, bir fotoğraf makinesi ve farklı kullanım amaçları için birkaç çeşit lens satın almak başlangıçta pahalı ve mantıksız gibi görünse de, fotoğraf çekmekten zevk alıyorsanız eğer, çok kısa süre içerisinde verdiğiniz paranın karşılığını aldığınızı hissedeceksiniz.

Bir fotoğraf makinesi ve lensleri de dahil ettiğinizde bir kamera sistemini satın almadan önce oldukça iyi düşünmeli ve ihtiyaçlarınıza en uygun sisteme karar vermelisiniz.

Burada kendinize soracağınız en önemli soru: Aynasız fotoğraf makinesimi almalıyım yoksa DSLR sistem mi tercih etmeliyim? Sorusu olacaktır. Çünkü, bu sistemler ve hatta aynı sistem içerisindeki farklı kameralar ile bunlar için üretilen lensler bile birbirleriyle uyumlu değildir. Örneğin Nikon kameraya ait DSLR lenslerini; Olympus aynasız fotoğraf makinesinde kullanamazsınız. Her ne kadar çeşitli adaptörler ile birbirlerine uydurulabiliyor olsa da; DSLR kameraların lenslerini de kendi içinde değiştirerek kullanamazsınız. Adaptörle kullansanız bile oto-fokus gibi önemli özellikleri devre dışı kalır.

Uzun yıllar sektörde liderliği bırakmayan DSLR fotoğraf makinelerinin tahtı, aynasız fotoğraf makinelerin popülaritesinin son dönemde artmasıyla birlikte ciddi bir şekilde sarsılmaya başladı. Aynasız fotoğraf makinesi üreticilerinin lens çeşitliliğini artırması ile yükselttiği pazar payı karşısında DSLR üreticilerinin de boş durmadığını, yeni ürünlerle tüketicinin ilgisini çekmek için çabaladığını söylemeliyiz.

DSLR fotoğraf makinelerinin tasarımı hemen hemen eski tip 35 milimetre film kullanan fotoğraf makineleri ile aynıdır. DSLR fotoğraf makinesi çalışma prensibi en basit anlatımla:

Lensten gelen ışık, makine içerisinde bulunan ve 45 derecelik açıyla objektife bakan ayna vasıtasıyla bir üstteki prizma aynaya; oradan da gözümüzü dayadığımız VİZÖR bölümüne yansır. İstediğimiz resmi yakaladığımızı düşündüğümüzde, önce yarım deklanşöre basarız netlik ayarı yapılır ve deklanşöre tam bastığımızda normalde 45 derecelik açı ile duran ve lensten gelen ışığı vizöre yansıtan ayna yukarıya doğru kalkar ve görüntü aynanın arkasında bulunan sensöre  yansır. Sensör tarafından yakalanan bu görüntü dijital olarak kaydedilir ve fotoğraf oluşur.

Aynasız fotoğraf makinesi çalışma prensibi:

Aynasız fotoğraf makinelerinde ışık lensten direkt olarak en geride bulunan sensöre yansır ve görüntü burada kaydedilir. Aynasız fotoğraf makinelerinde Vizör bulunmadığı için, LCD ekranda yakalamak istediğimiz kareyi gördüğümüz anda deklanşöre basarız ve o anda sensöre yansıyan görüntü fotoğraf olarak kaydolur. Bazı aynasız fotoğraf makinesi modellerinde elektronik Vizör bulunmaktadır. Bu sayede aynasız fotoğraf makinesinde DSLR keyfini de yaşayabilirsiniz.

Aynasız Fotoğraf Makinesi ile DSLR Fotoğraf Makinesi Karşılaştırması:

Boyutlar ve ağırlık:

DSLR fotoğraf makineleri kullandıkları teknoloji ve çalışma prensibi itibarıyla daha büyük kasalara sahiptir. Örneğin Nikon D3400 fotoğraf makinesi lens takılmamış haliyle 7.6 cm derinliğindedir. 18-55 milimetre lens kiti takıldığında ağırlığı yaklaşık olarak 680 gr. civarındadır.

Aynasız fotoğraf makinesi ise DSLR kameralara oranla daha küçük ve daha hafiftir. Örneğin Sony A6300 aynasız fotoğraf makinesi sadece 4 cm kalınlığında ve 16-50 milimetre lens kiti ile 800gr ağırlığındadır.

KAZANAN: Aynasız Fotoğraf Makinesi

Aksesuarlarını ve lens kitlerini de hesaba kattığımızda, aynasız fotoğraf makinesinin taşınması ve kullanımı DSLR makinelere oranla kesinlikle daha kolaydır.

Oto-Fokus Hızı:

Eskiden DSLR kameralar, oto-fokus hızı konusunda açık ara öndeydi. Çünkü DSLR kameralar faz algılama adı verilen ve iki ışık demeti arasındaki yakınsamayı süratle algılayan bir sistem kullanıyordu. Aynasız fotoğraf makineleri ise kontrast algılama adı verilen ve makinenin sensörü tarafından en yüksek kontrast oranının yakalanması mantığıyla çalışan bir sistem kullanıyordu. Kontrast algılama, özellikle düşük ışıkta faz algılamaya göre daha yavaş kalıyordu; ancak şimdilerde bu durum değişti.Çünkü; aynasız fotoğraf makineleri hem kontrast algılama hem de faz algılama sensörü kullanmaya başladı(Hibrit Sistem). Dahası, hibrit algılama sistemi içerisinden hangisi daha avantajlı ise o sistemi tercih etme yeteneğine kavuştu.

KAZANAN :Aynasız Fotoğraf Makinesi

Hem DSLR hem de aynasız fotoğraf makineleri oldukça yüksek hızlı oto-fokus özelliğine sahiptir, ancak aynasız fotoğraf makinelerinin her iki sistemi de içeren hibrit sensörleri, aynasız fotoğraf makinesini rakibine göre bir adım öne taşıyor.

Fotoğraf Önizleme Özelliği:

DSLR makinelerde bulunan o küçük kutucuk şeklindeki Optik Vizör; her türlü koşulda gerçek görüntüyü bizzat görmemizi ve doğru anda deklanşöre basmamızı sağlar. Aynasız fotoğraf makinelerinde ise fotoğraf ön izlemesini LCD ekranda görürsünüz. Bazı aynasız fotoğraf makinesi modellerinde ise, DSLR üzerinde bulunan Vizör, dijital olarak simüle edilmiştir. Aydınlık ve iyi ışık alan bir ortamda elektronik vizör gerçeğe çok yakın bir görüntü almanızı sağlayacaktır; ancak makinenin zorlandığı ortamlarda istediğiniz doğru görüntüyü seçmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kötü ışık şartlarında kullanımı söz konusu olduğunda DSLR Makineler daha avantajlıdır.

Görüntü Sabitleme (Stabilizasyon)

Fotoğraf çekimi esnasında milimetrik titremeler bile fotoğrafın bulanık çıkmasına neden olabilir. Özellikle yüksek zoomla çekim yaptığınızda hassasiyet daha da artar. Hem DSLR hem de Aynasız Fotoğraf Makinesinde görüntü sabitleme (image-stabilization) özelliği bulunmaktadır. Kameranın titreme vb. hareketlerini hassas olarak hesaplayan ve sensörleri hareketin tersi istikamette milimetrik hareketlerle kaydırarak iki hareketi birbirine paralel kılan ve böylelikle titremeden ya da sallanmadan kaynaklı bulanık görüntü alınmasını engelleyen Görüntü Sabitleme (image-stabilization) Sistemi istikrarlı bir şekilde aynasız fotoğraf makinesi ve DSLR makine modellerinde etkin olarak çalışmaktadır. Sensör stabilizasyonunun avantajı tüm lenslerle uyumlu olmasıdır. Lens stabilizasyonunda ise sistem lens üzerindedir ve daha pahalıdır.

Kazanan: Aynasız Fotoğraf Makinesi:

Sonuç olarak günümüz kameralarının hemen hepsi küçük sallantı ve titremelerle başa çıkabilmektedir. Ancak büyük hareketler söz konusu olduğunda aynı başarıdan söz edemiyoruz. Bu konuda ciddi anlamda önde olan kameralar ise; 5 eksenli görüntü stabilizasyonu yeteneğine sahip Olympus OM-D EM-10 Mark II ve  Sony A7R Mark II aynasız fotoğraf makine modelleridir. Bazı ünlü youtuber lar ve video tutkunlarının sırf bu nedenle aynasız fotoğraf makinesine geçiş yaptıkları bilinmektedir.

Resim Kalitesi

Her iki sistemde birbirine kalite olarak çok yakın sonuçlara sahiptir. Eskiden daha küçük sensörü olan aynasız fotoğraf makinelerinin görüntü kaliteleri biraz daha kötüydü. Ancak günümüzde daha hassas sensör çipleri ve gürültü azaltıcılarla birlikte bu sorun ortadan kalkmış gibi görünüyor. Dahası, başta Sony olmak üzere bir çok aynasız fotoğraf makinesi üreticisi DSLR makineler tarafından sıklıkla tercih edilen APS-C sensör kullanmaya başlamıştır. Sony A7 serisi örneğin; en iyi profesyonel DSLR kameralarda  bulunan full-frame sensör kullanmaktadır. .

Kazanan: Beraberlik

Video Kalitesi

On-chip fokus sensörleri sayesinde aynasız fotoğraf makineleri video kalitesi yönünden bir adım öndedir. Eski DSLR modeller sadece Faz Algılama metodunu kullandıkları için video çekimi sırasında otomatik netlik ayarı yapmaya çalışırken kısa süreli bulanık görüntü kayıtlarına neden olabilir. Ancak yeni tip DSLR modeller Faz Algılama’nın yanı sıra Kontrast Algılama sensörü de eklemiştir. Fakat ne kadar çabalasa da DSLR makinelerin video kalitesi hususunda Aynasız Makineleri yakalaması zor görünüyor. Ancak bazı profesyoneller lens çeşitliliği nedeniyle yine de DSLR tercih ediyorlar. Ani oto-fokus ihtiyacı hissetmiyorlar çünkü görüntü alacakları yere odaklanıp hazırlanmak için süreleri oluyor genellikle.

Kazanan: Aynasız Fotoğraf Makinesi Pek çok modelde sağlanan süper oto-fokus özelliği aynasız fotoğraf makinesini video üreticilerin gözünde yenilmez yapıyor.

Enstantane Hızı

Her iki modelde de oldukça hızlı enstantane hızları göze çarpmaktadır. Yine ayna indirip kaldırma derdi olmayan aynasız modeller ard arda daha hızlı seri çekimler yapabiliyor.  Son olarak Sony A9 pro aynasız fotoğraf makinesi seri çekim olayına yeni bir perde açtı.  Seri çekim modunda 20FPS lik oranı yakalayan, yani saniyede 20 kare çekim yapabilen Sony A9 bu 20 kareyi çekerken oto-fokus aynen çalışmaya devam ediyor ve vizörde asla görüntü kararması yaşanmıyor.

Kazanan: Aynasız Fotoğraf Makinesi Aynasız makinelerin daha basit mekanizmaları, saniyede çekebildikleri fotoğraf karesi ve enstantane hızı bakımından yarışta açık ara önde tutuyor.

Pil Ömrü

Genellikle DSLR makineler daha uzun pil ömrüne sahiptir çünkü LCD ekranı kullanmadan direk vizörden bakarak da fotoğraf çekimi yapılabilmektedir. Yine de LCD ekranlar kullanıldığında iki model de yaklaşık olarak aynı seviyede pil ömrüne sahiptir.

Lensler & Aksesuarlar

DSLR makine tercih ettiğiniz taktirde çok sayıda üreticiden, oldukça geniş bir yelpazede ürün seçeneğine sahipsiniz. Her ne kadar gelişmekte olsa da aynasız fotoğraf makinelerinde bu seçenekler kısıtlıdır.

Kazanan: DSLR DSLR makineler oldukça geniş bir envanter sunsa da aradaki fark aynasız kameralar lehine kapanıyor.

SONUÇ:

Aynasız Fotoğraf Makinesi hafif, kompakt, daha hızlı ve daha iyi kalitede video çekimleri ile ön plana çıkmakta; ancak kısıtlı lens ve aksesuar seçenekleriyle puan kaybetmektedir. DSLR Makineler ise daha geniş aksesuar ve lens seçenekleri ile optik vizörü sayesinde tercih edilmektedir.

Yeni başlayanlar için; hafif olması, küçük olması, kullanım kolaylığı nedeniyle aynasız fotoğraf makinesi daha iyi görünüyor.  Seviye ilerledikçe DSLR modellere geçmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here