Apple trilyon dolarlık ilk firma olacak

34

Akıllı telefon ve tablet sektörünün tartışmasız lideri Apple, 1997 yılında iflas etmek üzere iken Steve Jobs tarafından devralındı. Daha üzerinden 20 yıl geçmeden dünyanın en değerli firmaları arasında yerini çoktan almıştı. Analistler Apple firmasının tarihin ilk trilyoner firması olacağı konusunda hemfikir. Analistler trilyoner klubüne ilk girenlerin teknoloji şirketleri olacağını, her ne kadar en büyük aday Apple olsa da Facebook,Amazon ve Alphabet’in de adaylar arasında olduğunu belirtiyorlar. Bu şirketler geçtiğimiz yıl gösterdikleri borsa performanslarını tekrar edebilirse, 2018 yılı  bitmeden ilk trilyon dolarlık şirketle tanışacağız.

Apple firması piyasa değeri 1 trilyonu geçmek üzere.

Borsadaki hisse fiyatına bakarsak Apple bu grupta önde gidiyor. Şu anki değeri yaklaşık 870 Milyar Dolar olan Apple geçtiğimiz yıl % 47’lik bir performans sergiledi ve bu sene sadece % 15 yükselmesi halinde trilyonluk ilk şirket olacak.

Google’ın üst firması olan Alphabet firması da an itibariyle 720 milyar dolar piyasa değeriyle zirveyi zorluyor.

ABD menşeli ünlü yatırım dergisi Barron’s da zirveyi ilk görecek olan firmanın Apple olacağı konusunda iddialı. Temel değerleri yanında teknik olarak da iyi durumda bulunan Apple, trilyoner kIubüne girebilecek şirketler arasında hemen herkesin en büyük adayı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here