Android telefonu fabrika ayarlarına döndürme: Hard Reset

84

Android Telefonu Sıfırlama (resetleme, hard reset)

Android işletim sistemi yüklü telefonunuzu satmak istiyorsanız, bir arkadaşınıza hediye olarak vermek istiyorsanız yada android cihazınıza virüs bulaştığını ve temizlemenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız mutlaka cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün. Bu işlem; telefonu sıfırlama , resetleme ya da hard reset atma olarak da tanımlanıyor.

Android cihazınızı o veya bu sebeple sıfırlamaya karar verdiyseniz, reset atmadan önce bir yedek almayı unutmayın. Örneğin kişilerinizi mutlaka google hesabınızdan yedekleyin ki istediğiniz zaman istediğiniz başka bir cihaza yeniden yükleyebilirsiniz.

Android Telefona Nasıl Hard Reset Atılır?

Fabrika ayarlarına döndürerek cihazı sıfırlama yani hard reset atma, cihazınızdaki tüm verileri siler ve cihazı satın aldığınız güne geri dönersiniz.Bu nedenle eğer cihazı satmıyorsanız ya da başkasına vermiyorsanız fabrika ayarlarına dönme işlemi sizin için en son tercih edilmesi gereken seçenek olmalıdır.

Android cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için:

1. Telefon ya da tabletinizde en az yüzde 30 şarj kaldığını kontrol edin.

2. Ekranın üst kısmındaki hızlı menüden ya da kısa yollardan “Ayarlar” bölümüne girin.

3. Buradan “Yedekle ve sıfırla” sekmesine tıklayın.

4. Buradan “Fabrika Ayarlarına sıfırla” sekmesine tıklayın.

5. Karşınıza çıkan ekranda; bu işlemi yaptığınızda hangi hesaplarınızı ve hangi verileri kaybedeceğinizi inceledikten sonra en aşağıda bulunan “CİHAZI SIFIRLA” düğmesine basın.

6. “Tüm kişisel verileriniz ve indirilen uygulamalarınız silinir ve kurtarılamaz” Yazısının hemen altında bulunan “TÜMÜNÜ SİL” düğmesine tıklayın.

7. Şifre tanımladıysanız bu adımda sizden şifrenizi girmeniz istenecek ve işlem tamamlanacaktır.

Başta da söylediğimiz gibi Hard Reset son çare olarak düşünülmeli. Bu nedenle “Android telefona-tablete soft reset atma” konulu yazımıza da bir göz atmanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here