Home Teknoloji Haberleri Android telefondan silinen fotoğrafları geri getirme

Android telefondan silinen fotoğrafları geri getirme

 

Android telefon yada tabletten yanlışlıkla silinmiş olan fotoğrafları nasıl kurtarabilirim?  Silinen resimleri nasıl geri  getirebilirim?  Sorularına çözüm olarak en kolay ve en yaygın kullanılan yöntemleri sizler için araştırdık.

Android cihazlarda, en son sürüm yazılımlar da dahil olmak üzere, cihazdan sildiğiniz bir fotoğrafın geri getirilmesini, kurtarılmasını sağlayacak bir özellik bulunmamaktadır. Ancak, yanlışlıkla sildiğiniz fotoğrafları kurtarmanızı sağlayacak bilgisayar programları ve android telefon uygulamalarına kolayca ve bazılarına ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey hangi program ya da uygulamayı kullanırsanız kullanın fotoğraflarınızı sildikten sonra geçen sürenin kısa tutulmasıdır. Yani; en basit anlatımlı hızlı hareket etmelisiniz.

Bu yazımızda bahsettiğimiz yöntemler sadece Android cihazlarla sınırlıdır. iPhone’dan silinen fotoğrafları geri getirmek istiyorsanız; iOS cihazlarda silinen fotoğrafları kurtarma konulu yazımızı okuyunuz.

Android Telefonda sildiğim Fotoyu Nasıl Kurtarabilirim?

Android telefonda silinen fotoğrafları geri getirmek için en yaygın olarak kullanılan ve yüzbinlerce kullanıcı tarafından indirilen uygulama playstore’dan indirip kulllanabileceğiniz DiskDigger uygulamasıdır.

  1. NOT: Google Android uygulaması DiskDigger ile, silinen fotoğraflarınızı geri getirme süreci devam ederken, telefonunuzda başka hiçbir uygulama ya da program çalıştırılmamalı ve başka bir işlem yapılmamalıdır. Kurtarma süreci devam ederken telefonda yeni bir dosya oluşturmak ya da başka bir işlem yapmak telefonunuzda kurtarılma ihtimali olan fotoğrafların tamamen silinmesi ile sonuçlanabilir; bu yüzden bu konu oldukça önemli.

2. Telefonunuzdan Google Play Store’a girin ve Diskdigger uygulamasını indirin.

Google Play ile DiskDigger uygulamasını yükleyin.

 

3.  Uygulama ekranından “basic photo scan” üzerine tıklayın ve silinmiş fotoğraflar dahil tüm fotoğraflarınızı görün.

 

 

4. Uygulama yüklendiğinde açın ve karşınıza çıkan ekranda fotoğraf ve dosyalarınıza erişim isteğini kabul edin.

 

 

5. Silinen ve geri  istediğiniz fotoğrafların sol üstünde bulunan  kutucukları üzerine tıklayarak seçin ve üst tarafta bulunan recover butonuna tıklayın. 

 

6.Uygulama size fotoğrafları nasıl Kurtarmak istediğinizi ve nereye kaydetmek istediğinizi soracak buradan seçiminizi varsa Dropbox benzeri Cloud hesaplarınız  ya da  cihazınızda  herhangi bir klasör seçerek ya da yeni bir klasör  olarak belirleyebilirsiniz.

 

Buradan Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları nereye kaydedeceğimizi seçiyoruz.

​​​​​

 

 

 

7. ÖNEMLİ: Ayarlara girin

 

ve silinen fotoğraflarınızı tararken uygulamanın minimum boyutunu yani varsayılan boyutu 10000 den 100’e düşürün. Silinen fotoğrafları kurtarmak için uygulamanın yaptığı tarama esnasında gözardı etiği tüm resimlerinizi görebileceksiniz.

 

 

 

Android Tabletinizden Yanlışlıkla Sildiğiniz Fotoğrafları Geri Getirme:

Android tabletten yanlışlıkla sildiğiniz fotoğrafları geri getirmek için yapmanız gerekenler, Android telefonda uygulamanız gerekenler ile hemen hemen aynıdır. Ufak tefek farklılıklar olsada, karşınıza çıkan seçenekleri takip ederek aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

 

 

Silinen fotoğrafları geri getirmenin diğer yolları

Bizim test etmediğimiz ancak güvenilir kaynaklardan onayını aldığımız Recuva gibi bilgisayar programlarını da silinen fotoğrafları geri getirmek için  kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken; programı bilgisayara indirmek, telefonu bilgisayara bağlamak ve bilgisayar üzerindeki  arayüz  üzerinden  talimatları  takip ederek  silinen resimlerinizi  geri getirmektir.

NOT: Unutmayın bu programlardan bazıları ücretli bazıları ücretsizdir. İyi bir araştırma yaparak size uygun programı internet üzerinden bulup indirebilirsiniz.

Her şeyi denediniz, programlar indirdiniz, uygulamalar yüklediniz ama  silinen fotoğraflarınızı geri getiremediniz mi? Son çare bir de bunlara bakın: 

  1. Email ile  bir arkadaşınıza göndermiş olabilirsiniz bir kontrol edin  ve geri isteyin.
  2. Sosyal medyada paylaşıp paylaşmadığınızı kontrol edin. Örneğin Facebook’ta paylaşmışsanız, fotoğrafın üzerine sağ tıklayarak farklı kaydet opsiyonu ile bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.
  3. Google Photos, Dropbox, Carbonite, ya da benzeri bir yedekleme yöntemi kullandıysanız zaten yukarıdaki sürece hiç ihtiyacınız olmayacak ve yedeklerinizden silinen fotoğrafları geri getirebilirsiniz. Bu nedenle sizlere mutlaka fotoğraflarınızı yedekleyebileceğiniz bulut özellikli bir yedekleme sistemi olan backup programı ya da email kullanmanızı öneriyoruz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here